Ponuka tovaru

Črepníkové rastliny do interiéru

Broméliovité :
Bromélie sa predstavujú ako exotické, pestré, mnohotvárne, životaschopné a nápadné. Existuje nespočetné množstvo druhov a odrôd bromélií rozmanitých tvarov a veľkostí. Zakaždým niečim zaujmu. Pôvodná paleta červených a ružových farieb sa rozrástla o biele, oranžové, žlté a niektoré bromélie majú dokonca i dvojfarebné kvety.
Medzi bromélie patria: Ananas, Billbergia, Crypthantus, Neoregelia a Nidularium spolu so známejšími druhmi ako sú: Aechmea, Guzmania, Tillandsia a Vriesea.
Dodržovanie následujúcich doporučení je dôležité pre zachovanie dobrého vzhľadu a kvality rastlín:
Listy nikdy nezohýbajte.
Nikdy sa nedotýkajte kvetov.
Skladujte ich pri izbovej teplote 16 – 24 °C.
Umiestnite ich na dobre osvetlené miesto a chráňte pred priamym slnkom.
Zalievajte mierne aspoň raz týždenne, čiastočne na substrát a čiastočne do listovej ružice. Pokiaľ možno, používajte vlažnú dážďovú vodu. Hnojenie hnojivom na Orchidea.
Zeminu udržujte mierne vlhkú, avšak nie mokrú.
Bližšie info o všetkých druhoch spolu s rôznymi typmi a radami pre ich pestovanie nájdete aj na www.bromelia.info

Microsorum musifolium „Crocodyllus“ :
Opis: list je na ohmat kožovitý, vystúpenou žilnatinou pripomína krokodíliu kožu
Zvláštne vlastnosti: výrazná papradina s unikátnou štruktúrou listu, ideálna na dekoratívne účely
Pôvod: juhovýchodná Ázia
Veľkosť črepníka: štvorhranný 8-12 cm
Výška rastliny: 45-60 cm
Životnosť: 6 mesiacov
Dostupnosť: po celý rok
Kód produktu: VBN 26568
List sa dodáva aj ako dekoratívna zeleň pod kódom: VBN 28870

Ruža črepníková (mini) 

Už nejaký čas sa podiel črepníkových ruží na trhu pohybuje okolo 10%. Je to odolná, tradičná rastlina, ktorrá sa rýchlo aklimatizuje a bohato vykvitne. Jedna z jej výhod je, že je to izbová rastlina, ktorej sa však bude rovnako dobre dariť i na terase, alebo na balkóne. Po odkvitnutí ju môžete presadiť do záhrady, kde rozkvitne znovu a znovu.
Črepníkové ruže sú pomerne nenáročné. Majú rady dostatok svetla a vyhovuje im aj slnko. Ale ak sú na plnom slnku, musia sa denne zalievať. Možno ich čoskoro zasadiť do voľnej pôdy, pretože znesú i menšie mrazy. Pri správnej starostlivosti je črepníková ruža vďačná rastlina. Po odkvitnutí ju zrežte asi na výšku 5 cm. Je veľmi pravdepodobné, že vypučí a o niekoľko mesiacov opäť vykvitne.
Existuje asi 20 rôznych odrôd črepníkových ruží. V súčasnosti sú najžiadanejšie veľkokveté. Z hľadiska predaja idú na odbyt všetky farby, ale červená je a v dohľadnej budúcnosti zostane favoritkou. Spomeniem len niektoré:
Rosa ostatná ružová – úžasná farba, úžasný dojem.
Rosa Solero Kordana – má žlté sladko vonné kvety.
Rosa Forever mixed – „Tón v tóne“ pôsobivá zmes podobných odtieňov na jednej črepníkovej ruží.
Rosa FunnyYellow – jednofarebné jednoduché kvety s nezakrútenými okvetnými lístkami.
Rosa Patio-Hit – veselá farebná zmes.
Rosa Liberty Parade – kvety majú v priemere asi 5,5 cm.
Rosa Sparkling Jewel – jednoduchý kvet so žiarivými, stredne ružovými okvetnými lístkami.
Rosa Amazing Jewel – nezvyčajná sladkastá vôňa a jemne zakrútené okvetné lístky.
Rosa Icy Jewel – snehobiele kvety, rastlina dorastá do výšky 10-20 cm.
Rosa Funny Orange – romantické kvety farby šampanského.

Vriesea „Astrid“ :
Rok po uvedení na trh sa môže táto vrísea s rozvetvenými výhonmi a šípkovitými súkvetiami bez obáv označiť za úspešnú. Rastlina tvorí kompaktný trs zložený z piatich až siedmych výhonkov a nesie rovnaký počet súkvetí. K úspechu rastliny určite prispieva i jej krehký vzhľad. Vyzerá omnoho menej strnulo než typická vrísea, má pekne zvlnené listy a jemne červené súkvetie v tvare šípok. Rastlina vydrží až štyri mesiace. Dodáva sa v kvetináčoch s priemerom 10,5 cm a na trh sa dodáva od apríla 2006, ale až do minulého roka bola relatívne neznáma. Je to tým, že sa predávala pod označením Vriesea ostatné. Preto tiež neboli k dispozícií údaje o predaji. Táto novinka je však europskými zákazníkmi vnímaná veľmi pozitívne, pretože v minulom roku sa predalo viac ako 120 000 kusov.

Črepníkové rastliny do záhrady

„Mandevilla“  aj vy ste sa po návrate z dovolenky museli zmieriť so stratou kvitnúcich rastliniek v črepníkoch, ktorým ani ochotná suseda nedokázala v horúcich dňoch zabezpečiť závlahu? Napriek tomu sa rozkvitnútej terasy, či balkóna nemusíte vzdať.
Riešením je pestovanie okrasnej rastliny Mandevilla (Mandevillasanderi, syn.Dipladenia sanderi, Dipladenia splendens), ktorá je v čase sucha schopná minimalizovať spotrebu vody, a tak predísť poškodeniu. Je to vzrastná, vždy zelená popínavá rastlina s drevnatou stonkou, pôvodom z tropických lesných oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Rod zahŕňa asi 120 druhov.Nápadná je atraktivnými, lievikovitými, jemne voňajúcimi kvetmi, o priemere 6 cm, ktoré vyrastajú v troj až päťpočetnom súkvetí. Protistojné, neopadavé oválne listy sú tmavozelené a žiarivo lesklé. Okrem celkovej krásy je táto rastlina cenná svojou schopnosťou regulovať výpar vody zatvorením prieduchov a vytváraním zásoby vody v dužinatých koreňoch. Znamená to, že rastlina prečká bez poškodenia obdobie bez zálievky. Nevädne a vyzerá stále pekne. Samozrejme, že na časté obdobia sucha reaguje zastavením rastu. Za pravidelnú zálievku a hnojenie sa zas odvďačí bohatým kvitnutím a olistením. Pri poranení z výhonkov vyteká mliečna latexová tekutina.
Pestovanie: zásadne ju pestujeme v črepníku v bežnom substráte pre balkónové kvety. Od jari do jesene umiestňujeme rastlinu von na slnečné alebo polotienisté stanovište, pričom spoľahlivo prekonáva a j horúce dni vrcholiaceho leta. V zime ju pestujeme ako bytovú rastlinu na svetlom mieste, pri minimálnej teplote 5°C a obmedzenej zálievke. Môžeme ju pestovať ako popínavú rastlinu, vtedy do črepníka vložíme oporu v tvare mriežky, okolo ktorej sa ovíja buď sama, alebo jej s ovíjaním pomôžeme. ak ju pestujeme ako previsnutú rastlinu, oporu nepotrebuje. pri takomto spôsobe pestovania môže nahradiť previsnuté muškáty. Na bohatú násadu kvetov vyžaduje každé dva týždne hnojenie kombinovaným hnojivom s mikroelementmi. Rastlinu nerežeme, tvarujeme ju podľa potreby len ovíjaním. Po prezimovaní ju presadíme do väčšej nádoby, alebo ak už má nádoba konečnú veľkosť, aspoň doplníme substrát. Nie je citlivá na hubové ochorenia, zo škodcov ju ohrozujú roztoče a vožky. Miazga môže podráždiť pokožku, každá časť rastliny spôsobuje po požití mierne bolesti žalúdka. Rez sa prevádza koncom zimy, alebo začiatkom jari.
Rozmnožovanie: výsevom pri teplote 18-23°C na jar, zakoreňovaním mäkkých odrezkov koncom jari alebo polovyzretých odrezkov pri spodnom ohreve v lete. Dorastá do výšky 3-6 m. Minimálna teplota 10-15 °C.

Apríl v záhrade:

Premeňte svoj balkón na kvetinový záhon.
Pri výbere rastlín na terasy a balkóny treba rozlišovať letničky, trvalky a dreviny.

Výber letničiek a trvaliek, informácie o ich raste, vhodnej pôde a substrátoch či starostlivosť o ne, to sú najčastejšie otázky naších zákazníkov v kvetinárstve už od marca a ž do mája. U nás si asi 75 percent ľudí si vyberá muškáty, iní dávajú prednosť ďaľším farebným kombináciám – teda kombinácii hlavne ťahavých druhov rastlín

Pri výbere rastlín na terasy a balkóny je dôležitý rozdiel medzi trvalkami a letničkami. Hoci väčšina trvaliek a skalničiek pred zimou zanikne, na jar zasa vyrastú. Majú však len obmedzenú dobu kvitnutia – zväčša počas jari, leta, neskorého leta alebo skorej jesene. Kvitnutie trvaliek závisí od druhu rastliny. Niektoré druhy kvitnú dlhší čas, iné len dva-tri týždne na jar a v lete. Okrasná časť balkóna ostáva len zelená časť rastliny.

Naopak letničky kvitnú celé leto – od skorej jari do neskorej jesene. Ide však o jednoročné rastliny, každý rok ich teda sadíme znova. Niektoré letničky kvitnú cez leto s malými prestávkami, iné „nahadzujú“ nové puky kvetov počas celého leta až do prvých mrazov.

Pri výbere kvetov na balkóny a terasy treba v prvom rade vychádzať zo svetovej strany, na ktorú sú orientované. Väčšina letničiek má rada slnko, vodu a vyžadujú hnojenie. Ich kvitnutie treba počas celého leta podporovať dostatočným prísunom živín. Na východné strany umiestňujeme letničky, ktoré milujú dostatok svetla – napr. netýkavky, fuchsie, begónie.

Na severnej strane odporúča skôr výsadbu trvalkami a nízkymi drevinami, pretože výber vhodných letničiek je v tomto prípade obmedzený. Výber letničiek by mal zohľadňovať aj skutočnosť, že počas sezóny sú vystavené extrémnym teplotám, nárazovému vetru a dažďu. Niektoré rastliny si vyžadujú slnko, iným zasa priame slnečné žiarenie škodí. V tieni môžu pekne rásť, ale nebudú kvitnúť. Na balkóne alebo terase je optimálna aj kombinácia trvaliek a letničiek.

Pri kúpe letničiek je potrebné zvažovať aj to, do akej nádoby chceme rastliny umiestniť. Nádoba musí byť priestranná a pevná. Pri pestovaní letničiek sa najčastejšie používajú plastové, drevené, terakotové a hlinené nádoby. Plastové sú menej estetické, ale dlhšie zadržiavajú vodu. Hlinené a terakotové sú pórovité a obojstranne prepúšťajú vlhkosť, drevené majú kratšiu trvanlivosť.

Podľa zvoleného typu letničiek volíme aj špeciálny substrát. Na dno nádoby najskôr do výšky dvoch-piatich centimetrov navŕšime drenážnu vrstvu, napr. štrk, na ktorú umiestnime substrát. Jednotlivé rastliny v závislosti od konkrétnych druhov sadíme vo vzdialenosti 15-20 cm. Substrát by mal siahať približne dva cm pod horný okraj nádoby. Po zasadení rastliny ho dobre utlačíme, zalejeme, na jeden dva dni odložíme do tieňa a až potom zasadenú rastlinu inštalujeme na zvolené miesto.

O načasovaní sadenia rastlín na balkóny a terasy rozhoduje najmä počasie. Letničky sa sadia v čase, keď už nie sú chladné jarné noci, pretože niektoré z nich sú na takéto výkyvy teplôt háklivé. Rastlina počas takejto noci síce nezmrzne, ale namrzne a cez sezónu bude živoriť a kvetov sa od nej nedočkáme. V tomto prípade jej nepomôže ani hnojenie, ani presádzanie. Trvalky, ktoré prečkali na balkóne zimu, sa prebudia samy a začnú rásť. Týmto nám dávajú signál, že jar sa naplno začala. Prvé letničky môžeme sadiť od polovice apríla, aj keď to vždy závisí od počasia.

Jeseň v záhrade

Anglický trávnik v našich podmienkách

Každý si pod pojmom anglický trávnik predstavíme niečo iné. Niekto zelenú trávnatú plochu pred palácom, iný zasa nádherný park, na ktorý je zakázané vôbec vstúpiť, alebo krásny koberec vo svojej vlastnej záhrade. A práve teraz na jeseň je ten správny čas sa o ten krásny koberec aj odborne postarať a ak ho náhodou ešte nemáte, tak využite ešte toto krásne slnečné a teplé počasie a zelený koberec založte práve teraz.

Siatie a následná údržba trávnika:

 • od Septembra až do konca Októbra je ten správny čas na založenie nového a kvalitného trávnika
 • hornú, čiže základnú vrstvu zeminy si pripravíme v minimálnej hĺbke 20 cm
 • veľmi hustú a tvrdú hlinitú pôdu je dobré prevzdušniť pridaním cca 2m3 piesku na 1m2 pôdy
 • do takto upravenej piesočnatej pôdy zapracujeme 7-9 l najlepšie domáceho kompostu na m2
 • ďalšou vrstvou je trávnatá zemina, ktorú do pôdy pridáme v pomere asi 10l na m2 a nakypryme ju
 • takto nakyprená zemina je pripravená na odpočínok 7-14 dní
 • po krátkej prestávke sa k práci opäť vrátime
 • pripravenú plochu urovnáme a vyhladíme záhradným náradím skoro do roviny, samozrejme podľa terénu
  najlepšie záhradným válcom. Taktiež budeme potrebovať rýľ, hrable, sypač, hadicu s rozprašovačom, vertikulátor, sekačku a nožnice na nedostupné miesta
 • pristúpme k samotnému siatiu osiva. Na túto prácu si naozaj vyberte deň, kedy bude bezvetrie a prácu vám uľahčí siač, alebo sypač, ktorým docielite rovnomerné siatie. Vhodne zvolené osivo urobí váš trávnik odolnejším proti záťaží ako tie, ktoré sú bežne zasiate odrodami pre ihriská, parky a sú o niečo lacnejšie. Dôležité je preto vybrať osivo do parku iné, než osivo do záhrady. Takmer každý chce mať trávnik dlho zelený a hustý, preto je vhodné vybrať špeciálne namiešanú zmes, ktorá zabezpečí, aby bol trávnik hustejší a na pohľad mohutnejší.
 • aby sme dosiahli rovnomerné siatie, osivo zmiešajte s pieskom, alebo kvalitnou hlinou v pomere 1:1. Osivo si rozdeľte na polovicu a osejte pôdu pozdĺžne a potom priečne. Pre osiatie použite sypač
 • napokon pôdu výdatne zalejeme, ale pozor nie prúdom vody (ako to bolo vidieť v našom meste), stačí pokropiť jemným rozprašovacím prúdom vody, aby nevznikali kaluže a ani potôčiky vody
 • a opäť krátka prestávka. Podľa počasia začnú po 7.-14. dňoch klíčiť prvé steblá trávičky. Pri suchom počasí je potrebné trávnik pravidelne zalievať ráno a večer. Na konci sezóny je nutné závlahový systém zazimovať. Ak sa nočné teploty blížia k bodu mrazu je potrebné vypustiť všetku vodu a zazimovať tak, že kompresorom ju vytlačíme a ventily necháme pootvorené
 • prvé kosenie trávnika začneme pri výške stebiel cca 7-9 cm a skrátime ich na cca 3-5 cm. Prvých niekoľko týždňov sekáme trávnik jeden krát týždenne, kým nezhustne a nespevnietrávnik na bežné užívanie uchovajte na slnečných miestach vo výške cca 2-4 cm a v tieni cca 6 cm

Príprava vegetácie na jeseň pred zimou (stromy a trávnik)

Keďže sa príroda mení, čo sa týka aj záhrad, majme na pamäti niekoľko rád:

 1. Kosenie trávnika. Ak je vonku pekné počasie, teda trávnik rastie, je treba ho pokosiť aj v novembri. Dbajte na to, aby sneh nepadol do hustej trávy ato preto, ako ešte budeme ďalej písať, že vysoká tráva je ideálna pre rôzné hubové choroby.
 2. Odstránenie lístia a suchej trávy. Z trávnika vyhrabte všetko lístie, ktoré ho vo vyššej vrstve dusí. Zarezaním okrajov trávnika prestane rásť a jeho okraj bude pekný až do jari. Ďaľšou nie menej dôležitou prácou je odstránenie suchej a plstanatej časti trávy, ktorá sa nachádza takmer pri zemi a je šíriteľom hubovitých chorôb.
 3. Prerezanie trávnika. Ak je trávnik hustý, je vhodné ho prerezať a to práve na jeseň, pretože prichádza obdobie s vysokou vlhkosťou ako sú rána s rosou a následne teplé dni.
 4. Prihnojovanie trávnika. Ak je aj na jeseň pekné počasie, prihnojte trávnik ešte s vyšším obsahom dusíka, aby bola tráva čo najviac svetlo zelená. Až v druhej polovici októbra použite hnojivo s nižším obsahom dusíka a svyšším obsahom draslíka. Trávnik tak lepšie prezimuje a stane sa odolnejší voči dosť nepriaznivým poveternostným podmienkam počas celej zimy.
 5. Zalievanie trávnika. Ako všetko ostatné, čo nám v záhrade rastie, treba aj trávnik pravidelne zalievať a to pri suchom počasí ľ-š krát týždenne. Pri chladnom počasí ráno a teplom v priebehu dňa, stačí zalievať 1-2 krát týždenne a pri sychravom počasí polievanie ukončíme.

Drevinové porasty

 • Príprava na prezimovanie. V neskoršom jesennom období je dôležité začať s prípravou drevín na zimu a to tak, že odrežeme všetko, čo tam nepatrí. Polámané, suché a inak poškodené konáre zbytočne nenechávame na drevinách. Háklivejšie rastliny na zimu a mráz prisypeme hlinou a zakryjeme čečinou. Taktiež dokončíme aj výsadbu cibuľovín a dvojročiek. Jeseň je vhodná aj na výsadbu nových drevín, ktorých korene sa do jari dôkladne zakorenia.
 • Vytrhanie buriny. Aby záhony ostali pekné a čisté až do jari, odstránime burinu a vyčistíme ich tak pred zimou. Burina v zime nerastie. napadané lístie pravidelne odhrabávajte aj zo záhonov. Prerýľovanie záhonov nám pôdu prevzdušní a pripraví na výsadbu letničiek, alebo trávnika. Viac ako inokedy, práve v jesennom období je dôležité aplikovať preventívny postrek proti hubovitým chorobám a škodcom.
 • Živé ploty. Podľa počasia až do polovice októbra upravíme aj živé ploty, aby sa rany po reze stihli zaceliť do prvých mrazov. Pochopiteľne, pred príchodom zimy nerobíme žiadne veľké zásahy do drevín.
 • Prihnojovanie. Najvhodnejším hnojivom pre dreviny je draselné, po ktorom dokonalejšie vyzrejú a vytvrdnú nové výhony, ktoré potrebujete ako „pletivo“. Tým aj dreviny lepšie prezimujú.

Rady záhradkárom

 

Obdobie príprav – Január

Nový záhradkársky rok klepe na dvere, ale vonku to zatiaľ na veľké pestovanie nevyzerá. Musíme sa uspokojiť s prezeraním záhradkárskych časopisov, čítaním odborných kníh a listovaním v katalógoch. Vôbec nie je zlé si dobre premyslieť, čo by sme chceli tento rok v záhrade zmeniť, zlepšiť, upraviť atď. Z rastlín sa zatiaľ môžeme starať o azalky, cyklamény, vianočné hviezdy, primule a ďalšie kvitnúce rastliny, ktoré vyžadujú dostatok svetla, a ak je možné, čo najchladnejšiu miestnosť v byte. V teplej obývačke vám odkvitnú veľmi rýchle.
Tip:môžeme vysievať semená žeruchy siatej na vatu. Približne o týždeň narastú rastlinky, ktoré pozberáme a použijeme v kuchyni.
Záhrada pod perinou:
Snehová perina býva síce z roka na rok tenšia, ale v záhrade ešte v tomto čase veľa práce neurobíme. Pri prechádzke však skontrolujeme, či mráz nevytiahol rastliny zasadené na jeseň, či vetvy ihličnanov a stálozelených listnáčov nie sú príliš zaťažené snehom, alebo či sa niekde v plote neobjavila diera, ktorou by sa do záhrady dostali zajace. V čase, keď je všetko pod snehom, by v záhradke určite niečo pod zub našli a napáchali by nám škody. Je taktiež vhodné obdobie na odrezanie suchých konárov, vypílených starých a chorých stromov a pod.
Tip: kým nemrzne, doplníme vlahu ihličnanom a neopadávajúcim listnáčom. Výpar z ich listov sa nezastaví ani v zime a mohli by uschnúť.
Pichľaví kamaráti:
Kaktusov existuje nepreberné množstvo a niektorémožno pestovať vonku i celoročne. Prevažná väčšina pestovaných druhov však pochádza z polopuští Mexika, kde sa strieda obdobie sucha s obdobím dažďov. Naše zimné mesiace s krátkymi dňami môžu byť vdialenou obdobou mesiacov sucha. To znamená, že by sme kaktusom mali zaistiť úplné sucho od novembra do marca, ale pri teplote 5-10°C. Práve zníženou teplotou kompenzujeme kaktusom nedostatok svetla. Niektorí pestovatelia potrebu chladu riešia tak, že vyberú rastliny z nádob a zabalia ich do novín. Takto pripravené rastliny naskladajú do prenosiek a umiestnia v chladnej pivnici.
Tip: Kontolujeme úväzky drevín vysadených na jeseň, aby sa uvoľnené kmienky nerozodreli o vedenie alebo o koly.
Pestovateľská maturita:
Cyklámenov sú v tomto období plné kvetinárstva. Môžeme si vybrať z mnohých farieb a veľkostí. Atraktívne sú najmä minicyklámeny. Všetky tieto kultiváry sú odvodené od cyklámenu perzkého , ktorý nie je mrazuvzdorný. Väčšia pestovateľov rastlinu po odkvitnutí vyhodí, pretože nevie, ako ju znovu priviesť do kvitnutia. Naviac, jednoduchšie je kúpiť si o rok novú. Starí záhradníci hovorievajú, že komu cyklámen opäť rozkvitne, urobil záhradnícku maturitu. Hľuza cyklámenu si potrebuje po odkvitnutí odpočinúť. Skúste ju aj s nádobou z pálenej hliny od konca mája ponoriť do pôdy pod krík, kde príliš neprší, a vyberte ju až začiatkom októbra.
Tip: Treba pravidelne kontrolovať zazimované rastliny, uskladnené cibule a hľuzy, aby sme predišli šíreniu chorôb.
Záhrada a včely:
Nevyhnutnú a mimoriadne dôležitú úlohu včiel si mnohí pestovatelia a záhradkári začínajú uvedomovať až s ich úbytkom. Každý z nás pozná včelie produkty na čele s medom, ale aj materskú kašičku, včelí vosk atď. Mnohí sú aj poučení o kvalite väčšinou čínskeho medu predávaného v obchodných reťazcoch a nakupujú u „svojho“ včelára. Včely sú však dôležité aj pri opeľovaní väčšiny ovocných drevín. Za malou úrodou jabĺk, hrušiek, či marhúľ môžu byť okrem iného aj včely v nedostatočnom množstve. Postupne ubúda včelárov a vďaka varroáze, vírusovým chorobám a pesticídom ubúdajú aj včelstvá.
Tip: Je najvyšší čas ošeriť broskyne proti kučeravosti. Hneď ako pootvoria púčiky, mohlo by byť už neskoro.

Izbová Záhrada – Február

Zimné obdobie býva problematické pre väčšinu izbových rastlín. Tropickým druhom síce vyhovujú izbové teploty po celý rok, ale kratšie dni a nedostatok slnka počas zimy rastliny oslabí. Svetlo v miestnosti znižujú aj zaprášené okenné tabule a záclony. Aj prach na listoch zníži príjem svetla. Pozor musíme dávať aj pri vetraní. Mrazivý vzduch prúdiaci na rastlinu ju môže veľmi poškodiť. V tomto období rastliny neprihnojujeme a polievame podľa teploty. Ak sa nám podarí rastlinám teplotu znížiť, môžeme obmedziť aj zálievku. Môžeme to riešiť presunutím rastliny na okno chladnejšej spálne, na chodbu a podobne.
Tip: Február je obdobím, kedy sa odporúča výsev paprík. Vysievame jednotlivo do malých nádob.
Vďačné primulky:
Prvosienky, primulky, alebo kašky – rastliny, s ktormi si spájame jar. Tešíme sa z nich v prírode, v záradke i doma v byte. Šľachtitelia získali odrody, ktoré kvitnú už od novembra, iné naopak až do leta. Môžeme si vybrať z najrôznejších farieb i veľkostí kvetov. Mnohé rastliny, ktorými si robíme radosť počas zimy, môžeme po odkvitnutí počas jarného obdobia vysadiť do záhradky. Citlivé odrody neprežijú, ale väčšinou budeme úspešní.
Tip: Kým je sucho a nemrzne, môžeme na trávnik rozhodiť preosiaty kompost.
Prví poslovia jari:
Zimy sú v posledných rokoch miernejšie. Preto už okolo Vianoc rozkvitajú prvé čemerice, čoskoro potom sa objavujú trochu pokrčené žlté a červené okvetné „pásiky“ hamamelov. Na skalkách rozkvítajú miniatúrne cyklámeny (Cyclamen coum). V tomto období už iste nájdeme i prvé kvety cibuľnatých rastlín, ako sú snežienky, bledule, scily a iné. Horšou stránkou miernych zím je, že prezimujú bez problémov aj všetci škodcovia. Premŕzanie robí dobre aj pôde. Vytvára sa tá správna drobnohrudkovitá štruktúra, kvôli ktorej sa zryté hriadky nechávajú v tzv. hrubej hrude, aby ju mráz krásne spracoval.
Tip: Ak chceme teraz pre záhradku niečo urobiť, môžeme napríklad prehádzať kompost.
Skalkové očakávanie:
Skalky sú obľúbenou súčasťou záhrady. Správne vytvorená skalka je skutočnou ozdobou a dobrý pestovateľ dokáže , že mu na skalke niečo pokvitne po celý rok. Najkrajšia však býva na jar. Najviac skalkových klenotov má obdobie kvitnutia od marca do mája. Na správne vybudovanie skalky je dôležité použiť kameň rovnakého druhu. Kamene neukladáme ako čerešničky na tortu, ale polovica až dve tretiny by mali byť pod povrchom. Už pri usadzovaní kameňov myslíme na rastliny a vytvoríme „vrecká“, ktoré neskôr vysadíme. Zo všetkého najdôležitejšie je zbaviť sa pôdu ničiacich burín, s ktorými by sme neskôr horšie bojovali.
Tip: V priaznivom počasí vysievame do voľnej pôdy mrkvu a petržlen. Výhodné je zakryť výsev bielou netkanou textíliou.

Najvčasnejšie kríky – Marec

Včasne kvitnúce atraktívne kríky – amamely (Hammamelis) už väčšina pestovateľov pozná. Do príbuzenstva hamamelov však patrí aj ďalší zaujímavý ker – lieskovníček (Corylopsis). Aj tieto kríky ozdobia kvety ešte pred vypučaním listov. Dorastajú do výšky dvoch metrov. Svetložlté kvety sú usporiadané v previsnutých strapcoch. Ich vôňa pipomína vôňu prvosienok. Vysádzame ich na chránené stanovištia. Na zimu radšej spodnú časť rastliny prikryjeme. Aj napriek týmto opatreniam však môžu kríky v tuhých zimách namrznúť. Najčastejšie sa pestujú japonské druhy, lieskovníček málokvetý, ostnatý, čínsky a širokoplátkový.
Tip: Prezimované balkónové rastliny zrežeme, presadíme a krátko po presadení začneme prihnojovať.
Jesienky a Jesienkovce:
Jesienky poznáme ako okrasné cibuľnaté rastliny, ktoré kvitnú na konci leta a na jeseň. V tomto rode by sme však našli aj výnimky, ktoré kvitnú na jar. Blízkym príbuzným jesienok je jesienkovec jarný (Bulbocodium vernum), ktorý pochádza z Álp a Pyrenejí a bol pôvodne zaraďovaný medzi jesienky. Z guľovitej hľuzy vyrastá jeden až sedem kvetov začiatkom marca. Úzke kopijovité listy pučia zároveň s kvetmi alebo tesne po odkvete. Jesienkovec nie je náročný na pestovanie. Vyžaduje dostatok humusu, primerane vlhkú pôdu a radšej slnko než tieň. Prvý rok po výsadbe ho chránime pred mrazom. Hľuzy môžeme vybrať z pôdy po zaschnutí v júni a vysadiť v októbri.
Tip: Nastáva vhodné obdobie na výsadbu drevín s jednoduchými koreňmi.
Krása slív:
Slivy sú mimoriadne bohatá skupina drevín, do ktorej môžeme zaradiť jablone, hrušky, čerešne, marhule, slivky a ďalšie dreviny. Väčšina z nich časom získala samostatné rodové meno, ale príbuznosť je tu zrejmá. Veľmi zaujímavé sú okrasné slivy. U nich nie sú dôležité plody, ale pestujeme ich len pre ich dekoratívne kvety a prípadne pre výrazne sa zafarbujúce listy na jeseň. Najznámejšia je kvitnúca marhuľa japonská – Prunus mume „Beni shidori“. Jej sýto ružové jednoduché kvety vyrastajú priamo na dreve v marci a apríli. Dorastá do výšky 2,5 m a nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky.
Tip: Počas slnečného počasia treba vetrať skleníky, aby nedošlo k prehriatiu rastlín.
Slniečka jarnej záhrady:
Len málo záhradkárov nepozná žiarivo žlto kvitnúci talovín. Okrem výraznej farby kvetu sú preň charakteristické aj byľové listy v praslení. Táto drobná rastlinka pochádza z južnej Európy, Malej Ázie a Afganistanu. Z drobnej tmavohnedej hľúzky vyrastá jedna alebo i niekoľko byliek. Najčastejšie sa pestuje talovín zimný. Taloviny sa v záhradkách ľahko množia samovýsevom. Nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Hľúzky vysádzame v septembri a októbri do skupín, v nich najlepšie vyniknú. Aj semená vysievame na jeseň. Rastliny zo semien však kvitnú až štvrtý rok.
Tip: Dôkladne vyhrabeme trávnik, môžeme ho i prerezať, dosypeme nerovnosti a prihnojíme.
Obľúbené narciy:
Narcisy rozkvitajú takmer vo všetkých záhradkách. Botanické druhy pochádzajú zo severnej pologule, predovšetkým z Európy, ale tiež zo severu Afriky a Blízkeho východu, Kaukazu, Číny a Japonska. Odrôd je nepreberné množstvo. Začiatkom tohto storočia bolo evidovaných viac ako 25 000 kultivárov, ktoré sa delia do trinástich skupín, líšiacich sa predovšetkým tvarom kvetu. Okrem bežných bielych a žltých tónov sa na kvetoch narcisov objavuje oranžová, ružová i červená. Výnimkou nie sú ani plnokveté kultivary, ktoré patria do štvrtej skupiny. Príkladom je napríklad kultivar Bridal Crown.
Tip: Dokončíme rez ruží a prihnojíme ich.

Veľkonočný týždeň – Apríl

V záhradkách sa objavujú prvé kvety a aj svoje obydlia si zdobíme rezanými kvetmi i kvetinami v črepníkoch. V črepníkoch sa objavujú predovšetkým primule a iskerníky. V kvetináčoch sa predávajú narcisy, modrice, nízke jarné kosatce. Vo váze môžu zdobiť vetvičky brezy, forzítie, narcisy a tulipány. Veľkú noc máme spravidlá spojenú s maľovaním kraslíc, pečením barančekov a pletením šibákov. Ak máme korbáč upletený z čerstvých prútikov, môžeme ho v záhrade zapichnúť do zeme.Vŕbové prútiky sa ľahko zakoreňujú a pri troške šťastia sa všetky prútiky ujmú a časom zrastú. Takto nám vznikne nevšedná vŕba so spleteným kmienkom.
Tip: Zostriháme odkvitnuté vetvičky vresov a vresovcov. Získajú tak opäť kompaktný tvar.
Jarné kosatce:
Okrem veľkokvetých záhradných kosatcov sa v záhradkách pestujú drobné, včasne kvitnúce kosatce. Najčastejšie to býva kosatec sieťkovaný, kosatec nízky a niektoré ďaľšie druhy. Na rozdiel od väčšiny kosatcov, majú niektoré v zemi cibuľu, ktorá je utvorená mäsitými šupinami, a nie hľúzu. Spravidlá vyžadujú teplé a slnečné stanovište, výživnú, ale ľahkú a priepustnú pôdu s dostatkom vápnika. Najčastejšie ich pestujeme na skalkách, kde v malých skupinkách krásne vynikú. Sú to pôvabné rastliny, ale niekedy môžu byť s ich pestovaním ťažkosti. Ak sa im nedarí a podzemné časti slabnú, nezostáva nič iné, než ich na ďalší rok vymeniť.
Tip: Je vhodný čas na zakladanie nových trávnikov a dosievanie súčasných.
Japonské javory:
Tieto menšie stromy a kríky patria k veľmi obľúbeným záhradným drevinám. Ich filigránsky tvarované listy v rôznych odtieňoch zelenej, červenej alebo žlte farby sú veľmi atraktívne. Patria sem predvšetkým rôzne kultiváry javora japonského (Acer japonicum) a javora dlaňolistého (Acer Palmatum). Využívajú sa hlavne ako význačné solitérne rastliny. Na zdarný rast potrebujú menej kyslú pôdu a primeranú vlahu. Jemné, čipkovité olistenie potrebuje aj väčšiu vzdušnú vlhosť. S výhodou ich vysádzame napríklad blízko záhradných jazierok. Mladé rastliny je vhodné pred zimou namulčovať.
Tip: Môžeme začať s výsadbou gladiol, georgín, tigríc (Tigrida) a kán (Canna).
Miniatúrne skalky:
Nie každý má to šťastie, aby mal záhradu dostatočne veľkú. Ale aj v malej záhradke možno pestovať veľa zaujímavých rastlín napríklad v nádobách. Ideálne sú dostatočne veľké korytá, misy a pod. Najvhodnejšie na takéto pestovanie sú najrôznejšie skromné skalničky. Majú pomalý rast, znesú prísušok, nepotrebujú prílišné prihnojenie a sú obzvlášť dekoratívne. Okrem sukulentných skalníc, rozchodníkov a lomikameňov sa do nádob hodia aj primule, horce, zvonce a najrôznejšie trávy. Využiť môžeme tiež drobné cibuľnaté rastliny, zakrpatené ihličnany a malé rastové listnáče.
Tip: Začneme s výsevmi uhoriek a tekvíc na záhony. Prípadné poklesy teplôt vyrovnáme bielou netkanou textíliou.

Azalky a rododendrony – Máj

Rododendrony patria k najvýraznejším šperkom jarných záhrad. Pre neprebernú paletu farieb a tvarov kvetov sú vyhľadávanými okrasnými drevinami do veľkých záhrad, arborét, parkov, ale aj do domácich záhradiek. Ich pestovanie a údržba nie sú zložité, treba však dodržať niektoré zásady. Naplano rastú väčšinou v podraste vysokých stromov. Vyhovuje im preto polotieň a mierne vlhká pôda. Prílišný slnečný úpal im nesvedčí. Azalky a niektoré skupiny rododendrov však znesú viac slnečného svitu. Vyžadujú kyslú (pH 4,1-5,4), veľmi humusovitú a ľahkú pôdu. 
Tip: Cibuľnaté ratliny ako tulipány, narcisy, ale aj hyacinty, nenecháme tvoriť semená a ich smenníky po odkvitnutí hneď odlomíme.
Záhradnícke nádoby:
Kvetináče a prenosné nádoby môžu byť z najrôznejšieho materiálu a každý má určitú výhodu. Plastové sú ľahké, trvanlivé, lacné a dobre sa čistia. Nádoby z pálenej hliny sú zasa priedušné. Kamenné korytá a misy majú prírodný vzhľad a neprenášajú slnečnú žiaru, ale manipulácia s nimi je ťažšia. Aj drevené nádoby vyzerajú veľmi pekne, ale horšie je to s ich údržbou a trvácnosťou. Často môžeme vidieť aj nádoby, ktoré si pestovatelia vytvárajú sami. napríklad z kameňov. Vždy je treba zladiť rastlinu a jej veľkosť s príslušnou nádobou, aby v nej neživorila.
Tip: Hneď ako máme za sebou obdobie“ľadových mužov“, môžeme začať s výsadbou teplomilných plodových zelenín.
Sviečky náprstníkov:
Náprstník je krásna a užitočná rastlina, ktorú môžeme využiť v záhonoch okrasných rastlín alebo aj vo voľnejších prírodných záhradách. Sú to výrazné, vzpriamene rastúce rastliny s nevetvenými byľami a kvetmi v koncových strapcoch. Kvety môžu byť vo farbách od bielej cez krémovú, ružovú až po fialovočervenú. Obľúbené sú záhradné veľkokveté kultivary, napríklad Digitalis purpurea „Dwarf Red“. Náprstníky vysievame počas leta a osivo len pitlačíme na povrch pôdy. Klíči na svetle. Vysádzame na slnečné stanovište so suchšou, priepustnou pôdou.
Tip: Otužené letničky už môžu byť trvale na balkóne. Opatrne začneme s letnením i niektorých izbových rastlín.
Májové kvety:
V tomto období už väčšina jarných záhonových kvetín odkvitla alebo dokvitá a tie letné ešte nekvitnú alebo ešte len začínajú. Je to však obdobie kvitnutia srdcoviek (Dicentra spectabilis). Tieto trvalky pestovali už naše prababičky a stále sú krásne a obdivované. Ďalšou rokmi preverenou trvalkou je orlíčok. Pestuje sa množstvo kultivárov lišiacich sa nielen farbou, ale aj tvarom kvetu. Je možné pestovať ich na trvalkových záhonoch i v prírodných voľných záhradách. Do tretice menujme nezábudku. Je to síce dvojročná rastlna, ale na hriadkach sa udržiava samovýsevom, takže sa o ňu príliš starať nemusíme.
Tip: Ostriháme odkvitnuté kvetenstvá magnólií (Magnolia) a ogovánov.

Cesnaky na parádu – Jún

Cesnak nemusí byť len obľúbená zelenina, ale aj vyhľadávaná a okrasná rastlina. Rod cesnak (Allium) je mimoriadne početný. Zahŕňa asi päť stoviek druhov rozšírených v Európe, Ázií, ale tiež v Afrike a Severnej Amerike. Často rastú vo vyšších nadmorských výškach. Niekoľko desiatok druhov sa objavuje aj v našich záhradách. Drobné kvety tvoria podľa druhu ploché, dáždnikovité alebo guľovité okolíky. Sú to prevažne stepné rastliny (okrem cesnaku medvedieho), ktoré vyžadujú priepustnú a suchú pôdu a slnečné miesta. Nemajú veľké nároky a môžeme ich nechať na stanovišti viac rokov. Napríklad cesnak karatovský.
Tip: Po odkvitnutí možno urobiť rez drevitých pivoniek. Kvetné výhonky skrátime o dve očká.
Pán škorček:
Ako je to vlastne so škorcom? Je to naozaj len škodca a jedák čerešní a hroznových bobúľ, alebo môže byť aj užitočný? V každom prípade je to celkom fešák v elegantnom čiernom šate s fialovými a zelenými odleskmi peria. Je o niečo väčší ako drozd. U nás patrí k vtákom čiastočne sťahovavým. Odlietajú v období od septembra do novembra. V Európe patrí k druhom, ktoré ubúdajú. Hneď po vyhniezdení sa živia plodmi. Základom ich potravy je ale živočíšna potrava. Hmyzom a drobnými mäkkýšmi kŕmia rodičia aj svoje mláďatá. Preto sa nehnevajme na škorcov, že si udzobnú aj nejakú tú čerešníčku.
Tip: Na uvoľnené miesta po zaschnutých cibuľnatých rastlinách vysadíme letničky.
Balkónová záhrada:
V tomto období sa pravidelne venujeme balkónovým rastlinám. Nedopustíme, aby trpeli nedostatkom vlahy. S každou druhou zálievkou pridáme aj hnojivo rozpustené vo vode na polievanie, ak sme ich výživu nevyriešili iným spôsobom, napríklad tabletami, tyčinkami, alebo iným postupne sa uvoľňujúcim hnojivom. Kryštalické, dobre rozpustné hnojivá sú pre kvetiny v debničkách a závesných nádobách najlepším riešením. Nezabúdame oberať odkvitnuté kvety, ktoré nepôsobia esteticky. Tvorbou semien sa rastliny vyčerpávajú a skôr prestávajú kvitnúť.
Tip: Malinčiakom ponecháme na bežný meter približne desať výhonov. Slabé a poškodené výhony vyrežeme.
Motýlie krídla:
Krása motýlích krídel je nepopierateľná. Niektoré motýle nás len potešia svojou prítomnosťou na kvetoch, iné žiaľ potrápia aj žravými húsenicami. Mali by sme sa však na svojej záhrade naučiť rozlišovať, ktorá húsenica ktorému krásavcovi patrí, aby to vidlochvosti a pávie očká neodnášali za beláskov. Kto naopak chce do svojej záhrady motýle prilákať, mal by si vysadiť motýli ker. Takto ľudia prezývajú komulu (Buddleja), ktorá je jedným z mála kríkov kvitnúcich v lete. Jeho previsnuté vetvy zakončujú bohaté kvetenstvá drobných kvetov, ktoré pripomínajú orgován. Z tohoto dôvodu pochádza názov letný orgován.
Tip: Začíname rezom živých plotov opadávajúcich listnáčov. Odstraňujeme len konce výhonov.
Rastlinní tučniaci:
Cez leto môžeme pestovať rad druhov rastlín vonku. Patria medzi ne aj kaktusy a ostatné nekaktusové sukulenty. Obzvlášť africkým sukulentom je najlepšie od jari do jesene vonku. Kvetináče môžeme ponoriť do hliny, aby sa ich vnútorný obsah neprehrial. Na rozdiel od kaktusov im však škodí prílišná vlaha v čase letných horúčav. Tieto rastliny rastú hlavne v jarnom období. V letných horúčavách sa ich rast zastavuje. Spolu s kaktusmi ich do skleníka nedávajme, lebo by neprežili. Typickým príkladom afrických sukulentov je zbierka stapélií, čiže smradľaviek.
Tip: Vysievame dvojročné rastliny na ďalší rok – zvončeky, divozely a topoľovku.

Jazierko pre rusalku – Júl

Jazierko si celkom ľahko môžeme vybudovať aj sami. Keď nie pre Rusalku, tak pre lekná a rôznofarebné rybky. Na tento účel sú v predaji špeciálne fólie pre jazierka, ktoré sa ľahko dajú zvariť do jednotlivých tvarov a veľkostí. Dôležitým kritériom je umiestnenie jazierka a tvar. Nedoporučujú sa ostré hrany a zložité záhyby. Po optimálnom vyznačení napríklad záhradnou hadicou, označíme miesto rýľom. Počas výkopových prác treba premýšľať nad rastlinami, ktoré neskôr vysadíme. Od toho sa nakoniec odvíja aj sklon a hĺbka jednotlivých strán. Pod fóliu podsypeme piesok, aby sa nepoškodila.
Tip: Tyčkovým paradajkám pravidelne vylamujeme vedľajšie výhonky a vyväzujeme ich.
Vznešené ľalie:
História intenzívneho šľachtenia ľalií nie je dlhá. Začala sa približne v polovici minulého storočia. Ale aj napriek tomu je sortiment ľalií veľmi bohatý a ich obľuba stúpa každým rokom a to nielen rezaných, ale aj pestovaných v záhradkách a tiež v nádobách. Nepestuje sa len ľalia biela, ale široký sortiment líšiaci sa farbou, výškou a tvarom kvetu. Pri nákupe cibúľ by sme mali vedieť, aké ľalie v záhrade prezimujú a nie sa len riadiť obrázkom na obale. Napríklad odrody zo skupiny orientálok kvitnú nádherne, ale bez skleníka neprezimujú.
Tip: Jahodoviská po zbere prihnojíme odstránime šľahúne a staré a poškodné listy.
Falošné kapary:
Kapucínka veľká je obľúbená a nenáročná letnička. Výborne sa hodí do každej záhradky medzi letničky, k plotom a na zakrytie pôdy. Môžeme ju zasadť do misy, alebo bedničky. Jej puky majú reďkovitú chuť a môžu sa nakladať ako kapary. Kapucínka kvitne od júna do konca vegetačného obdobia. Pomerne veľké semienka môžeme na prelome apríla a mája vysiať priamo do pôdy alebo si predpestovať sadenice. Najlepšie je slnečné miesto s priepustnou pôdou. Nakoniec sa môžeme tešiť na veľké žlté, oranžové alebo aj dvojfarebné kvety s dlhou ostrohou.
Tip: Vysádzame a rozsádzame kosatce.
Spoznajte perlovku:
Cibuľnatých zelenín nie je veľa, ale nie všetky sa bežne pestujú. Okrem cesnaku a cibule kuchynskej sa pestuje aj šalotka a niekedy ešte vytrvalá cibuľa zimná, ktorá sa pestuje najmä kvôli krehkým a jemným listom. Nemali by sme zabúdať ani na cibuľu perlovú, čiže perlovku. Listy pripomínajú miniatúrny pór. V pôde sa tvoria zhluky drobných bielych cibuliek, ktoré sú výborné naložené. Zozbierať ich treba včas (uprostred júla), aby neprerastali. Výsadba na ďalší rok nasleduje skoro po zbere (koncom júla až začiatkom augusta).
Tip: Vodu na polievanie šetríme kyprením povrchu pôdy a nastieľaním.

Cuketové nadelenie – August

Na záhonoch pravidelne zbierame plodovú zeleninu, hlavne uhorky, cukety a patizóny. Príliš dlhé ponechávanie plodov na rastline znižuje nasadenie samičích kvetov, a tým aj celú úrodu. V poslednom období sú obľúbené najmä najrôznejšie tekvicové zeleniny na čele s cuketou. Pritom sa cukety u nás pestujú až od druhej polovice 20. storočia. Môžeme pestovať nielen zelené cukety, ale aj sivozelené, pruhované, žlté aj biele. Väčšinou sú veľmi úrodné. Plody môžu narásť až do dĺžky jedného metra. Najchutnejšie a najkrehkejšie sú mladé plody. Pripravujú sa na najrôznejšie spôsoby.
Tip: Paradajkám odstraňujeme listy napadnuté plesňou a zaštipujeme vrcholky hlavných výhonov.
Vďačné ľaliovky:
Ľaliovky môžu svojimi kvetmi pripomínať ľalie. Najmä moderné odrody sú veľmi atraktívne. Ich kvety vydržia síce len jediný deň, rovnako ako u tých historických, ale množstvom púčikov všetko doženú. Rastliny bývajú nižšie, než bolo kedysi, kvety sú naopak väčšie, majú žiarivé farby, často sú dvojfarebné, alebo plnokveté. Ľaliovka môže zostať na jednom mieste veľmi dlho. Čím menej s rastlinami hýbeme, tým lepšie kvitnú. Sú veľmi skromné. Pôdy sú ideálne hlbšie a bohaté na živiny, stanovištia výslnné. Zamokrené pôdy neznášajú a v tieni kvitnú len málo.
Tip: Zakladáme nové záhony jahôd. S výhodou používame čiernu mulčovaciu textíliu.
Záhrady v nádobách:
K pestovaniu rastlín v nádobách nás vedú rôzne dôvody. Takto pestujeme letničky v debničkách za oknami a na balkónoch, letničky, trvalky i dreviny na terasách, pred vstupmi do domov apod. Vždy by sme však mali vyberať rastliny tak, aby spolu nielen ladili, ale mali tiež rovnaké požiadavky na stanovište, pôdu hnojenie a polievanie. Musíme mať tiež na mysli, že obmedzený priestor rýchlejšie vysychá a korene nemajú kam siahnuť po živiny. S výhodou využívame nádoby samozavlažovacie, ktoré majú zásobník na vodu. Vyrábajú sa nielen debničky, ale aj závesné kvetináče na rozmerné nádoby na väčšie rastliny.
Tip: Priebežne zberáme kvety určené na sušenie.
Paradajky:
Nesporne patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu. Aj v záhradách sa pestujú veľmi často. Niekto rád kríčkové, iný tyčkové, alebo previsnuté, ktoré sa hodia do zavesných nádob a sú dekoratívne množstvom drobných plodov. Okrem červených sa pestujú žlté, oranžové a hnedofialové. Aj vo veľkostiach panuje pestrosť. Od ríbezľových a čerešňových až po úplne obrovské. Paradajkám to pristane v črepníku, ale aj v debničke za oknom. Na takéto pestovanie slúžia balkónové miniparadajky. Radosť nám môže skaziť len pleseň zemiaková, ktorá ich vegetáciu predčasne ukončí.
Tip: Ríbezle a egreše máme dávno pozbierané, je preto čas kríky prerezať.

Spomienky na leto – September

Medzi letničkami a trvalkami je niekoľko druhov vhodných na usušenie. Z letničiek na tieto účely pestujeme psice, slamihy, statice, krásotinky a množstvo iných. Kvety slamihy zberáme polorozkvitnuté, kvety psice naopak naplno rozkvitnuté v poludňajších hodinách. Gypsomilku, čiže „nevestín závoj“, poznáme väčšinou z kvetinárstva, ale je to aj záhonová trvalka. Kvety zberáme v čase plného rozkvetu. Taktiež početné rebríčky zberáme v plnom kvitnutí. Je to ideálna rastlina na „sedliacke aranžmány“. Požlt pripomína bodliak. Kvety sú belavé, žlté, alebo oranžové. Zberáme ich polorozkvitnuté. Najznámejšia je vytrvalá macovka židovská čerešňa.
Tip: Dôkladne zalievame čerstvo vysadené jahodoviská.
Jesenná záhrada:
Aj v tomto období by sme chceli, aby záhrada bohato kvitla. Mnohé letničky už dokvitli alebo dokvitajú, a tiež i rad trvaliek má už najlepšie časy za sebou. Ak sme nemysleli na jeseň už skôr, lepšie to nebude. V tomto období krásne kvitnú georgíny, začínajú chryzantény a samozrejme početné druhy a kultivary astier (Aster). Na skalke rozkvitá jesenný horec drsný (Gentiana scabra), alebo horec ozdobný (G. sino – ornata). Veľmi pekne vyzerajú tiež jesenné cyklámeny a jesienky. Na trvalkových záhonoch i v nádobách môže zdobiť záhradu niektorý z kultivarov vysokých rozchodníkov.
Tip: Opäť sa začína obdobie, kedy môžeme začať vysievať trávniky.
Vínna réva v záhradke:
Pestovanie vínnej révy nie je výsadou len záhradkárov, ktorí majú záhradku na najteplejších miestach republiky. Stále viac sa réva rozširuje do vyšších polôh. Vždy treba vyberať južné expozície a chránené stanovištia. Taktiež sa nedá všade pestovať každá odroda. Predovšetkým budeme voliť odrody stolové, nie muštové. Vo vyšších polohách by mali byť skoršie, aby včas dozreli. Je nutné dobre pripraviť pôdu. Vykopať veľkú jamu aspoň 80 cm hlbokú a vyplniť ju kvalitným substrátom. Kto nemá vhodné podmienky v záhrade a révy sa nechce vzdať, môže ju skúsiť pestovať v skleníku.
Tip: Trvalky a balkónové rastliny, ktoré necháme prezimovať, už neprihnojujeme. Ich pletivo musí dobre vyzrieť. 
Farebné liany:
Ploty, balkóny, múriky a ďalšie opory môžu ozdobiť najrôznejšie liany. Predovšetkým popínavých letničiek je dosť široký sortiment. Ku klasike patria hrachory voňavé v niekoľkých farbách. Obľúbené sú povojníky, kde k modrej pribudla biela, červená a hnedá farba. Žiarivo žlté sú naopak „čiernooké Zuzany“, čiže tunberie. K menej bežným patrí vilec (Cobaea), ktorého zvončekovité kvety sú modrofialové, alebo krémové. Môže dorastať až do dĺžky viac ako 5 m. K menej obvyklým popínavým letničkám patrí efektná Mina Lobata. Má trojlaločné listy a bohato kvitnúce strapce červenožltých kvetov. 
Tip: Letnené izbové rastliny včas premiestnime späť do bytu. Predtým ich skontrolujeme a prípadne ošetríme proti škodcom.
Oriešky pre popolušku:
Najväčším svetovým producentom lieskových orieškov je síce Turecko, ale lieska je aj našou domácou drevinou a pestuje sa v mnohých záhradách. K najpestovanejším patria tri odrody: Hallská obrovská, Lombardská biela a Webbova. Kríky Hallskej rastú bujne. Plody sú vajcovité až kužeľovité s mierne pretiahnutou špičkou. Dozrievajú koncom septembra až začiatkom októbra. Lombardská rastie slabšie a plody sú uzavreté v pančuške. Dozrievajú v polovici septembra a hodí sa do teplejších lokalít. Webbova má plody sústredené v chumáčikoch. K okrasným patrí odroda „Contorta“, ktorá má skrútené vetvy.
Tip: Začíname so zberom gladiol.

Hry s farbami – Október

Pestovanie zeleniny sa dostáva do roviny zábavy a radosti z pestovania a z výsledkov nášho snaženia. Šľachtitelia sa usilujú, aby nám práve pestovanie zeleniny urobili čo možno najzabávanejšie a najzaujímavejšie. Môžeme si vypestovať niekoľko farebný karfiol, pruhované, žlté, oranžové alebo fialové paradajky, hnedé alebo fialové papriky, biele baklažány, žlté patizóny ap. O šalátoch ani nehovoriac. Tu je farebná i tvarová rozmanitosť veľmi bohatá. Hry s farbami sa nevyhli ani mrkvám. Spomeňme aspoň oranžové, žlté, biele a červené kultivary
Tip: Obdobie výsadby väčšiny ovocných drevín.
Neobvyklé plody:
Do našich záhrad neustále prenikajú neobvyklé exotické rastliny. Niekedy to býva zo zvedavosti alebo zo záujmu vyskúšať niečo nové a niekedy chceme len predbehnúť suseda. Medzi veľmi neobvyklé dreviny patria napríklad driene Cornus florida alebo Cornus kousa. Ten prvý pochádza z východu USA a SV Mexika, druhý z Japonska, Kórey a Číny. Kvety oboch druhov tvoria drobné hlavičky, ktoré podopierajú štyri veľké biele až ružovkasté listene. Z hlávok vznikajú zrastené kôstkovice, ktoré sa vyfarbujú do červena. Sú jedlé ale nie veľmi chutné. 
Tip: Začíname s výsadbou tulipánov a niektorých ďaľších na jar kvitnúcich cibuľnatých rastlín.
Čas novembroviek:
Chryzantémy sú významné okrasné rastliny jesenného obdobia. Existuje nepreberné množstvo kultivárov, ktoré môžeme podľa rôznych hľadísk triediť do skupín. Jednou z najdôležitejších vlastností, ktorá zaujíma každého pestovateľa, je odolnosť voči zime. Niektoré prezimujú bez problémov vonku na záhone, iné musíme na zimu premiestniť do vnútra. Jedny z najčastejších chryzantém, ktoré sa na jeseň predávajú, patria do skupiny Multiflora. Sú to kompaktné kríčky vhodné na pestovanie v nádobách. Ich odolnosť voči zime však môže byť rôzna. Pomôže nám ľahký, navrstvený substrát, ktorým zakrijeme zostrihnutý kríček pred príchodom mrazov.
Tip: Hľuzy georgín vyberieme zo zeme po prvých mrazíkoch.
Okrasné kely:
Do záhonov s letničkami a trvalkami sa prebojovala i niektorá zo zeleniny. Jednou z prvých bola zrejme špargľa (Asparagus). Môžeme spomenúť aj repu. Boli vyšľachtené odrody s červenými a oranžovými stopkami, ktoré vyzerajú veľmi dekoratívne. Veľa okrasných rastlín nájdeme medzi listovými zeleninami. Tu by sme nemali zabudnúť na kely kučeravé v niekoľkých farebných odtieňoch a tzv. palmové kely kučeravé s úzkymi listami. Najkrajšie kely sú však s viac farebnými stredmi a s filigránsky tvarovanými listami. Tých bolo vyšľachtených najviac odrôd.
Tip: Niekoľko trsov pažítky zasadíme do črepníkov a zatiaľ umiestníme v záhradke.

Maliarka jeseň – November

Jeseň nemusí byť v záhrade smutnými mesiacmi, ak by sme vysadili niekoľko astier (Aster), chryzentém a listnáče, ktoré sa v tomto období výrazne vyfarbujú. Taktiež rôznofarebné ihličnany vnášajú do záhrady tak potrebné osvieženie. K tomu niekoľko trsov mohutnejších tráv, ktoré zdobia i v zime. Steblá a listy vytrvalých tráv odrezávame až na jar. Pred zimou je vhodné ich zviazať, aby do trsu nezatekala voda.V tomto čase dokvitajú vresy a mnohé vresovce začínajú kvitnúť. Veľa moderných odrôd vresov má nielen zaujímavo sfarbené kvety, ale líšia sa aj farbou listov.
Tip: Mali by sme naposledy pokosiť trávnik, dobre ho vyhrabať a dosypať preosiatym kompostom.
Magický tis:
Tis poznáme z výsadieb v zámockých záhradách, mestských parkoch, ale existuje aj rad atraktívnych kultivárov, ktoré sú vhodné do súkromných záhrad. V minulosti sa vnímal ako čarovná alebo magická rastlina. Bol taktiež symbolom smútku. Dodnes sa tisy vysádzajú na cintorínoch. Celá rastlina tisu je prudko jedovatá. Jedinou nejedovatou časťou kríka je žiarivo červený, dužinatý miešok, obklopujúci semeno. Ak si chceme tis vysadiť kvôli týmto červeným ozdobám, mali by sme vedieť, že ide o rastlinu dvojdomú, teda že existujú rastliny samčie a samičie.
Náš tip: Záhony zryjeme a necháme v hlbokej brázde. Do pôdy zapracujeme organické hnojivá alebo kompost.
Ovocie známe a neznáme:
Mnohí záhradkári chcú vyskúšať menej známe alebo pozabudnuté rastliny. Medzi zeleninami a ovocnými drevinami je ich stále dosť a nové pribúdajú. Veľký záujem je o aktinídie, rakytník, alebo trebárs o záhradné čučoriedky. Tiež čierna jarabína, čiže arónia si na záujem pestovateľov nemôže vôbec sťažovať. Do záhradiek sa taktiež vracia mišpuľa nemecká, dula, alebo morušovníky. Novo sa objavujú najrôznejšie „čučoriedky“ – zemozelec kamčatský, muchovníky a ďalšie. Veľa ovocných rastlín môžeme začleniť do okrasnej časti záhrady. Kľukvy, čučoriedky alebo brusnice vysadíme do vresoviska medzi vresy a vresovce. Aktinídie môžu porastať po plote.
Tip: Je najvyšší čas záhradu zazimovať. Hlavne uložiť náradie, vypustiť či uzavrieť vodu ap.
Blíži sa advent:
Ako dobre vieme, štyri nedele pred Štedrým dňom sa začína obdobie Adventu. Tento rok budeme zapaľovať prvú sviečku na adventnom venci 28. novembra. Adventný veniec si môžeme kúpiť, alebo si vyrobíme sami. Nie je to nič zložité, zvládne to každý. Základom je slamenný kruh, ktorý môžme tiež zakúpiť, alebo vytvoriť. Naň strechovito prikladáme vetvičky z ihličnanov a postupne priťahujeme tenkým drôtikom. Na slamenný kruh medzitým prilepujeme lepiacou pištoľou rôzne prírodné dekorácie. Na záver pripevníme sviečky. Pozor, veniec so zapálenými sviečkami pokladajte na nehorľavú podložku a nenechávajte nikdy bez dozoru a v dosahu detí!
Tip: Štíhle a vysoké ihličnany (borievky, tuje), ktoré by zdeformoval sneh citlivo zviažeme dohromady.

Pomôžme vtáčikom – December

Na zimnú záhradku prilákame vtáči kŕdel dnes už nielen kŕmidlom s dobrotami, ale taktiež výsadbou kríkov s plodmi, ktoré vtáčikom istotne chutia. Takéto kríky sú na jar ozdobené kvetmi, neskoršie listím a na jeseň a v zime plodmi, ktoré zároveň slúžia aj ako potrava. Do kŕmitiek nedávajte omrvinky a zvyšky rôzneho bieleho pečiva. Najmä kysnuté a slané im veľmi škodia. Najprírodzenejšou potravou pre vtáctvo sú vločky, olejnaté semená (slnečnica, ľan, mak) a pre sýkorky nesolený loj. Pridať môžeme aj červivé orechy, alebo jabĺčko. Operenci nám to všetko vrátia zberom hmyzu, spevom a celkovo svojou prítomnosťou.
Tip: Jemnejšie rastliny ešte radšej prihrnieme kompostom, alebo ochránime silnejšou vrstvou lístia a čečinou.
Vyskúšajte gaultériu:
Gaultériu (Gaultheria) môžeme využívať na zimnú výzdobu balkóna, okien ap. Má červené plody a neopadavajúce kožovité listy, ktoré ju zdobia takmer po celú zimu. Jedná sa o nízky a plazivý krík podobný čučoriedkam, brusniciam, vresom a vresovcom. Jej pôvod je v Severnej Amerike a dodnes je tradične liečivou rastlinou severoamerického kmeňa indiánov. Jej meno sa pýši po známom botanikovi Jeanovi Francoisovi Gauthierovi, ktorý žil a pracoval v Kanade. Gaultéria sa celoročne pestuje v záhradných vresoviskách v kyslej rašelinovej pôde. Z jej listov si dodnes môžeme pripraviť veľmi chutný čaj.
Tip: Na deň svätej Barbory by sme mali vyraziť do sadu odrezať niekoľko čerešňových vetvičiek.
Tekvicové dekorácie:
Tekvice s ozdobnými plodmi každým rokom pribúdajú. Počet ich kultivárov sa ráta na stovky. Dobre vyzreté plody nám vydržia veľmi dlho. Ktoré sú zdrevnatené vysušíme, hoci povrch už nie je perfektný. Dajú sa veľmi pekne vymaľovať. Na dekoračné účely sa používajú taktiež plody lagenárií. Je to rod príbuzný tekviciam, ktorý kvitne na bielo. Tvar je hruškovitý, baňatý, alebo dlhší, či pokrútený. Domorodci v Afrike a Amerike ich dodnes používajú ako nádobu na tekutinu.
Tip: Skontrolujme zazimované balkónové rastliny a fuksie. Hlinu necháme úplne vyschnúť.
Uskladnené ovocie:
Úrodu, ktorá je uložená v pivnici, treba pravidelne kontrolovať. Do pivnice nepatria plody opadané či inak poškodené. Tie by bolo najlepšie hneď spracovať na mušty, vína a pod. Ideálne je napríklad hrušky na zimné uskladnenie ukladať v jednej vrstve stopkou dohora a jablká práve opačne, stopkou dolu. Ovocie je treba zberať v optimálnej zrelosti. Veľmi skoro odtrhnuté plody sú málo sfarbené a nedajú sa dlhodobo skladovať. Jablká na zimné uskladnenie necháme ešte na stromoch dozrieť, ale v žiadnom prípade nie prezrieť. Oneskorený zber prináša riziko napadnutia hubovými chorobami. Naopak hrušky na dlhodobé skladovanie zberáme niekoľko dní pred úplným dozretím.
Tip: Skontrolujeme ochranné zakrytie rastlín a doplníme nastieľanie.
Zimná záhrada:
Záhrada pod snehom vyzerá tak trocha tajomne a vznešene. V niektorých lokalitách je snehu a aj mrazov pomenej. Výhodou je, že citlivejšie druhy rastlín prezimujú bez väčších škôd a následkov. Musíme ale rátať, že prezimujú aj niektoré choroby a škodcovia. V záhradach nemáme takmer žiadnu prácu. Občas skontrolujeme zeleninu, ktorú sme ponechali na záhonoch. Naopak v ovocnej časti záhrady, keď mrazy na chvíľu ustúpia režeme vrúble kôstkovcov, ktoré použijeme z jari na ďalšiu prácu. Prerežeme aj ríbezle, ak sme to nestihli skôr. Prezrieme uskladnenú zeleninu a úrodu v pivnici. 
Tip: Podľa potreby v nemrznúcom období doplňujeme vlahu ihličnanom a stálozeleným listnáčom.

Obrazy:

Fotografia na plátne v drevenom ráme
všetky obrazy sú umelecké a detailné fotografie natiahnuté na plátne a drevenom ráme. Práca je výlučne ručná od autorky zo Slovenska. Tieto obrazy podliehajú autorským právam. Na vyhotovenom obraze nie je nápis „iriskvet.eu“.
Objednaný obraz až po jeho vyhotovenie a následný predaj dodáme do 14 dní. V momentálnej ponuke máme 29 rôznych nádherných motívov, z ktorých si určite vyberiete.
Každý z motívov je možné vyhotoviť v troch rozmeroch jednotlivo, alebo v sérií od menšieho po najväčší. Pri sérii troch obrazov je zvýhodnená cena – 3%.

Rozmer: 14×18 cm v cene 4,70 € / 142,00 SKK
Rozmer: 24×33 cm v cene 10,30 € / 310,00 SKK
Rozmer: 33×42 cm v cene 16,10 € / 485,00 SKK


Fotografia pod sklom

všetky obrazy sú umelecké a detailné fotografie vytlačené a dané do klipu.
Každý z motívov je možné vyhotoviť v troch rozmeroch jednotlivo, alebo v sérií od menšieho po najväčší. Pri sérii troch obrazov je zvýhodnená cena – 3%.

Rozmer: 13×18 cm v cene 3,50 € / 105,00 SKK
Rozmer: 30×40 cm v cene 17,90 € / 540,00 SKK
Rozmer: 50×70 cm v cene 46,50 € / 1400,00 SKK

Konverzný kurz 1 € = 30,1260 SKK

vlm 01
Obraz na plátne vlm 02
vlm 02
Obraz na plátne vlm 02
Hlinené črepníky rôzne veľkosti
Hlinené črepníky rôzne veľkosti
Črepníkové obaly pre kvet Orchidea
Črepníkové obaly pre kvet Orchidea
Črepníkové obaly pre kvet Orchidea
Črepníkové obaly pre kvet Orchidea
Plastové črepníky
Plastové črepníky

Tovar na rôzne príežitosti. Nechajte si prosím vypracovať aktuálnu cenovú ponuku.

Kvet

pre Teba

Donášková služba