Bylinky

Bylinky

„Stévia“ – nechutí Vám káva s umelým sladidlom, bez cukru ju nedokážete vypiť, no musíte sa mu vyhýbať? Vyskúšajte nekalorické prírodné sladidlo, ktoré je vhodné pre diabetikov aj pre tých, čo si musia strážiť líniu – lístky rastliny Stévia.
Je to viac ročná rastlina z čeľade astrovitých, dorastá do výšky okolo 50cm. Lístky sú malé, kopíjovité, jemne zúbkované. Nevýrazné biele kvietky vytvárajú koncové okolíky a kvitnú počas celého leta. Pochádza z Paraguaja a jej blahodarné účinky poznali Indiáni už pred mnohými storočiami.
Stévia sa nazýva aj ako sladká tráva, alebo medové lístky. Iní ju ponúkajú pod anglickým názvom Sugar baby,latinský názov je Stevia rebaudiana. V odbornej literatúre sa uvádza, že je až tristo krát sladšia ako cukor, no obsahuje komplex sladiacich látok, ktoré nespôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi, ale pomáhajú ho udržať v rovnováhe v krvi a pečeni.
Stévií sa nejlepšie darí v črepníku s rašelinovo-hlinitým substrátom. Vyberieme jej teplé a svetlé stanovište, no musíme ju chrániť pred priamymi slnečnými lúčmi. Ideálne umiestnenie je na východnom okne alebo na stole neďaleko okna, kde bude po ruke ako prírodná cukorníčka a zároveň pekná dekorácia.
Na osladenie jedného litra čaju postačia tri lístky. Používajú sa v čerstvom stave, ale môžeme si ich aj zamraziť alebo usušiť. V takomto stave sú dokonca sladšie. Z jednej rastlinky získame až 0,5kg sušených lístkov, ktoré nahradia viac ako 100kg cukru. Sladké látky v rastline sa tvoria viac, ak má k dispozícií veľa tepla a svetla. To znamená, že v zime a na jar je sladivosť lístkov menšia ako v lete, keď je vyššia intenzita slnečného žiarenia.
Hneď ako sa vonku oteplí, asi v začiatkom mája, môžeme stéviu vyložiť na balkón, alebo do záhrady na svetlé, polotienisté miesto chránené pred vetrom.
Pestovanie: Vyžaduje pravidelnú zálievku, najčastejšie až vtedy, keď rastlina takmer vysýcha. Prihnojujeme bežnými hnojivami na izbové kvety, raz za 14 dní.
Rastlina nie je odolná voči mrazu, preto ju pred zimou premiestnime do bytu a prezimuje pri teplote 15-20°C. Pri nízkych teplotách zhodí všetky listy a vtedy ju nepolievame.
Na jar je potrebné rastlinu presadiť do väčšieho črepníka. Stévia sa dobre tvaruje rezom, pri ktorom začne bohato pučať.
Rozmnožovanie: Rozmnožiť ju môžeme stonkovými alebo koreňovými odrezkami alebo odnožami.
Zdravotné účinky: Podporuje činnosť pankreasu a lieči diabetes typu II. Okrem toho stévia chráni pred vysokým krvným tlakom, podporuje trávenie a podieľa sa na zhutnení svalovej hmoty, čo je dôležité aj pri odtučňovaní. Pomáha pri liečbe akné a ekzémov, znižuje chuť na alkohol a tabak.
Má antibakteriálne a protivírusové účinky. Urýchľuje hojenie rán a zamedzuje tvorbu jaziev, reguluje tvorbu baktérií v ústnej dutine a obmedzuje tvorbu zubného kazu. Výskumy dokázali, že domorodci, ktorí pravidelne žujú lístky stévie, netrpia kazivosťou zubov.
Viete, že …

  • stévia sa používa ako sladidlo do rôznych nápojov-studených a teplých, ale aj do jedál?
  • pri žuvaní lístka vydrží jej sladká chuť v ústach veľmi dlho, a tak človek nemá pocit hladu ani chuť na energetický výdatné jedlo?
  • v mnohých krajinách sa využíva v potravinárskom priemysle na sladenie potravín a cukrárenských výrobkov, pri výrobe žuvačiek, zubných pást a kloktadiel?

Kvet

pre Teba

Donášková služba