Viazanie kytíc

História aranžovanie kvetov

Kytice pre všetky príležitosti:

Kytica patrí k najstarším spôsobom aranžovania kvetov, ktorý sa vyvinul z pôvodného jednoduchého skladania stoniek s kvetmi vedľa seba do zväzkov. Podľa zachovaných historických prameňov sa kvety aranžovali do kytíc už v dobe antického Grécka a Ríma.
V období renesancie skrášľovali pomerne rozmerné kytice nielen príbytky šľachty, ale i mešťanov. Kvety sa v tomto období nepoužívali len k výzdobe interiérov pri sviatočných príležitostiach, ale stávali sa bežnou súčasťou života.
Pompézny barokový štýl sa výrazne premietol nielen do oblasti architektúry a odievania, ale i stvárnenia kvetinových dekorácií. Bohaté kytice sa aranžovali z veľkého množstva rôznorodých kvetov do špeciálne zhotovených a často bohato zdobených váz.
Opakom výraznej až dominantnej barokovej kvetinovej dekorácie, ktorá je často zachytená aj na maliarskych plátnach, je uvoľnenejší štýl rokoka.
K veľkému zlomu v tvare a množstve použitých rastlín v kyticiach nastalo v dobe klasicizmu, kedy boli dekorácie zhotovované z menšieho počtu kvetov. Dôraz bol kladený predovšetkým na jednoduchší vzhľad a decentnú farebnosť zhotovených väzieb.
Tvar empírových kytíc bol silne ovplyvnený Napoleonovým ťažením do Egypta. Na začiatku 19. storočia sa tak stretávame s aranžovaním kvetín do pyramidálneho tvaru.
Prirodzená krása kvetov bola najviac ospevovaná predovšetkým v dobe romantizmu, v období návratu k prírode.
Rezané kvety sa voľne vkladali do nádob a ich výber nepodliehal striktným pravidlám.
Jedným z historických období, ktoré sa vo viazaní kytíc prelína do dnešných dní je meštiansky štýlbiedermeierz 2. štvrtiny 19. storočia. Kytice guľovitého a kompaktného tvaru sa zhotovujú z krátkych stoniek kvetov, ktoré sa jednotlivo prikladajú k stredovému kvetu v striedajúcich sa farebných kruhoch. Zvyšujúca sa kvetinárska produkciadvadsiateho storočia sa premieta aj do bohatosti kytíc, ktoré sa čím ďalej, tým častejšie stávajú žiadanejšie dekorácie nielen súkromných interiérov, ale i verejných priestorov.

 

Viazanie kytíc na rôzne príležitostí Galéria obrázkov

Starostlivosť o kvety – niekoľko rád.

 

 • Pri nákupe kvetov je potrebné všímať si farbu púčikov. Ich farba svedčí o náležitom rozvinutí kvetov
 • Odporúčame chrániť kvetiny pred mrazom – zabaliť ich počas prenášania
 • Keď prinesiete kvety domov, zastrihnite ich a vložte ich do vody, aby sa plne nasýtili
 • Vždy vkladajte kvetiny do čistej, umytej nádoby
 • Odporúčame pridávať rezaným kvetom výživu, aby zachovali čerstvosť a dobrú kondíciu
 • Kým budú kvety vložené do vody, mali by mať ostrým nožom šikmo odrezané stonky cca 10mm
 • Stonky neodlamujte ani netrhajte, dokonca ani tie, ktoré sú už drevnaté
 • Snažte sa, aby listy neboli v kontakte s vodou, lebo voda sa rýchlo znečistí a bude to mať vplyv na rýchlejšie starnutie rastlín
 • Vo váze vymieňajte vodu raz za 48 hodín
 • Na noc je vhodné odložiť kvety do chladného prostredia
 • Neumiestňujte kvety na priame žiarenie slnka, alebo do prievanu
 • Kvety, ktoré obsahujú mliečnú šťávu (narcisy a maky), treba ošetriť tak, aby šťava bola odstránená. Potom sa z nich aranžujú miešané kytice s inými druhmi kvetov

Abeceda správneho pestovania kvetín

Pre začiatok sú dôležité odpovede na tieto otázky:

 • sú stonky odrezané a na spodnej často očistené od listov?
 • sú nádoby čisté, v ktorých sú umiestnené kvety?
 • je voda čistá, odstáta a nie príliš studená?
 • nie sú kvety umiestnené na slnku?
 • máte ku kvetom naozaj kladný vzťah?Jednotlivé druhy kvetov môžu mať odlišné nároky na ošetrenie. Preto je nevyhnutné sa informovať a používať logické myslenie. Dutá, chlpatá stonka podlieha určite skôr škodlivým bakteriam, než stonka drevnatá. Preto upravíme hladinu vody a dĺžku šikmého rezu, prípadne použijeme výživu pre rezané kvety.
  A ako je to s narciskami? Kvôli slizu, ktorý vypúšťajú, nemôžu byť pohromade s inými rezanými kvetmi, alebo je nutné nechať ich vo vode takzvane „vysliznúť“ a potom už nezrezané použiť na akýkoľvek účel.

  V galérií obrázkov kytíc nájdete zoznam a orientačné ceny najpredávanejších kvetov v našom kvetinovom salóne.

Kytica pre muža

Kvety boli v našej kultúre oddávna spájané predovšetkým s nežnejším pohlavím. V piesňach a básňach sú často zlučované so ženskou krehkosťou a jemnosťou. Postupom času a so zmenou spoločenskej etiky kvety zasiahli do istej miery i do života mužov. Dôkazom nám môžu byť napríklad filmy pre pamätníkov, kde k dokonalosti pravého gentlemana patrila popri klobúku a naleštených lakovkách i kvetina na klope, najčastejšie v podobe karafiátu, málokvetej ruže, alebo zväzku fialiek.
Za prvej republiky bolo napríklad samozrejmosťou uvítať vážených pánov pri významných verejných a súkromných udalostiach objemnou kyticou. Darujúci tak prostredníctvom kvetov preukazoval danej osobe úctu, obdiv alebo poďakovanie, či priateľstvo.
V mnohých krajinách je úplne bežné darovanie kvetov mužom nielen k ich významným životným jubileám, ale i k dosiahnutiu či už pracovných úspechov, alebo športových výkonov.
V poslednej dobe sa po dlhej odmlke opäť môžeme stretnúť s darovaním kvetov mužom i u nás a preto aj naše kvetinárstvo zaradilo do svojej ponuky kytice pre mužov. Tie sa samozrejme líšia od ostatných nielen tvarom a farebnosťou, ale i výberom rastlinného materiálu pre ich zhotovenie.
Pánske kytice sa prevažne aranžujú vo formálne lineárnom štýle v tmavších farbách a z exotických kvetov, akými sú napr.: Zingiber, Anthurium, Strelitzia, alebo Cymbidium. Vhodným výberom, kombináciou a spracovaním rastlinného a doplnkového materiálu možno vytvoriť zaujímavú pánsku kyticu i z finančne dostupnejších kvetín. Nie zriedkavo využívame kombináciu zelenej farby s krémovou, či fialovou.

Kvet

pre Teba

Donášková služba