Starostlivosť o kvety – niekoľko rád.
- Pri nákupe kvetov je potrebné všímať si farbu púčikov. Ich farba svedčí o náležitom rozvinutí kvetov
- Odporúčame chrániť kvetiny pred mrazom – zabaliť ich počas prenášania
- Keď prinesiete kvety domov, zastrihnite ich a vložte ich do vody, aby sa plne nasýtili
- Vždy vkladajte kvetiny do čistej, umytej nádoby
- Odporúčame pridávať rezaným kvetom výživu, aby zachovali čerstvosť a dobrú kondíciu
- Kým budú kvety vložené do vody, mali by mať ostrým nožom šikmo odrezané stonky cca 10mm
- Stonky neodlamujte ani netrhajte, dokonca ani tie, ktoré sú už drevnaté
- Snažte sa, aby listy neboli v kontakte s vodou, lebo voda sa rýchlo znečistí a bude to mať vplyv na rýchlejšie starnutie rastlín
- Vo váze vymieňajte vodu raz za 48 hodín
- Na noc je vhodné odložiť kvety do chladného prostredia
- Neumiestňujte kvety na priame žiarenie slnka, alebo do prievanu
- Kvety, ktoré obsahujú mliečnú šťávu (narcisy a maky), treba ošetriť tak, aby šťava bola odstránená. Potom sa z nich aranžujú miešané kytice s inými druhmi kvetov
Abeceda správneho pestovania kvetín
Pre začiatok sú dôležité odpovede na tieto otázky:
- sú stonky odrezané a na spodnej často očistené od listov?
- sú nádoby čisté, v ktorých sú umiestnené kvety?
- je voda čistá, odstáta a nie príliš studená?
- nie sú kvety umiestnené na slnku?
- máte ku kvetom naozaj kladný vzťah?
Jednotlivé druhy kvetov môžu mať odlišné nároky na ošetrenie. Preto je nevyhnutné sa informovať a používať logické myslenie. Dutá, chlpatá stonka podlieha určite skôr škodlivým bakteriam, než stonka drevnatá. Preto upravíme hladinu vody a dĺžku šikmého rezu, prípadne použijeme výživu pre rezané kvety.
A ako je to s narciskami? Kvôli slizu, ktorý vypúšťajú, nemôžu byť pohromade s inými rezanými kvetmi, alebo je nutné nechať ich vo vode takzvane „vysliznúť“ a potom už nezrezané použiť na akýkoľvek účel.V galérií obrázkov kytíc nájdete zoznam a orientačné ceny najpredávanejších kvetov v našom kvetinovom salóne.
Kytica pre muža
Kvety boli v našej kultúre oddávna spájané predovšetkým s nežnejším pohlavím. V piesňach a básňach sú často zlučované so ženskou krehkosťou a jemnosťou. Postupom času a so zmenou spoločenskej etiky kvety zasiahli do istej miery i do života mužov. Dôkazom nám môžu byť napríklad filmy pre pamätníkov, kde k dokonalosti pravého gentlemana patrila popri klobúku a naleštených lakovkách i kvetina na klope, najčastejšie v podobe karafiátu, málokvetej ruže, alebo zväzku fialiek.
Za prvej republiky bolo napríklad samozrejmosťou uvítať vážených pánov pri významných verejných a súkromných udalostiach objemnou kyticou. Darujúci tak prostredníctvom kvetov preukazoval danej osobe úctu, obdiv alebo poďakovanie, či priateľstvo.
V mnohých krajinách je úplne bežné darovanie kvetov mužom nielen k ich významným životným jubileám, ale i k dosiahnutiu či už pracovných úspechov, alebo športových výkonov.
V poslednej dobe sa po dlhej odmlke opäť môžeme stretnúť s darovaním kvetov mužom i u nás a preto aj naše kvetinárstvo zaradilo do svojej ponuky kytice pre mužov. Tie sa samozrejme líšia od ostatných nielen tvarom a farebnosťou, ale i výberom rastlinného materiálu pre ich zhotovenie.
Pánske kytice sa prevažne aranžujú vo formálne lineárnom štýle v tmavších farbách a z exotických kvetov, akými sú napr.: Zingiber, Anthurium, Strelitzia, alebo Cymbidium. Vhodným výberom, kombináciou a spracovaním rastlinného a doplnkového materiálu možno vytvoriť zaujímavú pánsku kyticu i z finančne dostupnejších kvetín. Nie zriedkavo využívame kombináciu zelenej farby s krémovou, či fialovou.