Vítajte v Holandsku – v krajine kvetín.
V zemi prastarých poldrov, z ktorých mnoho leží pod hladinou mora, v krajine nekonečných hrádzí, ktoré ju chránia pred vodou. V krajine, kde sme zvyknutí spolupracovať s prírodou a chrániť všetko, čo je zraniteľné. Toto takmer samozrejmé partnerstvo vysvetľuje úspech Holandska – krajiny kvetín.
Každý týždeň odtiaľto putuje nespočetné množstvo kvetín a rastlín miliónom ľudí takmer do všetkých kútov sveta.
Holandsko je stará krajina s dlhou kvetinovou históriou. Za jej úspechmi stojí mierna klíma, zloženie pôdy a bohatstvo vodných zdrojov spolu s historickým a obchodníckym duchom. Kvetinami začali Holanďania žiť už v 16. storočí, keď amsterdamský obchodník s mušľami, skamenelinami a inými kuriozitami Emanuel Sweerts využil stúpajúci záujem prosperujúcej strednej triedy o prírodnú históriu. Bol prvý, kto rozpoznal príležitosť zarobiť na obchode s cudzokrajnými kvetinami a rastlinami, ktoré sa do Amsterdamu začali v čoraz väčšej miere dovážať z východnej a západnej Indie.
Ako kmotor tulipánov, symbolu Holandska, je v histórií zapísaný slávny botanik Carolus Clusius z Leidenu. Ten cibule týchto kvetín priviezol z Turecka a vysadil vo svojej botanickej záhrade, založenej v roku 1594. O niekoľko rokov neskôr otvoril prvé škôlky v oblasti Haarlemu, tulipány sa stali žiadaným tovarom a v 17. storočí sa rozpútala tulipánová horúčka.
Prezývku Bloemenland – krajina kvetín – získalo Holandsko neskôr práve vďaka úspechom v pestovaní a uchovávaní cibuľovín.
Ich kvalita bola čoskoro známa po celej Európe. Zrodila sa skutočná krajina kvetín.
Kým sa na rez začali pestovať iné kvetiny než cibuľoviny, prešli ďalšie tri storočia. Tak dlho trvalo, než bol v roku 1850 vynájdený skleník.
O päťdesiat rokov neskôr sa skleníky začali vykurovať, a tak bolo možné sortiment pestovaných rastlín ďalej rozšíriť, napríklad o orgovány a ruže. Postupne sa začali rysovať obrysy dnešného Holandska – krajiny kvetov. Ale najväčší sortiment mal ešte len prísť.
Až do konca 19. storočia predávali pestovatelia svoje kvetiny a rastliny sami – na trhu, alebo od domu k domu, každý vo svojom susedstve. Mestá sa však rýchlo rozrástali a ukázala sa potreba nového medzičlánku – distribútorov. Títo obchodníci získavali výrazný vplyv. Požadovali veľké zľavy a na záujme pestovateľov im veľmi nezáležalo. Výnosy sa začali znižovať, kvalita produktov začala byť problematická. V snahe znovu získať kontrolu nad obchodom spojili pestovateli svoje sily a po celej krajine začali zakladať spoločné burzy.
Sila vďaka spolupráci.
Myšlienka obchodného spojenectva bola a je iniciatívou, ktorá nemá v dejinách krajiny kvetín obdoby a povahe Holanďanov dokonale vyhovuje.
Fotogaléria … Floraholland v mestečku Rijnsburg.