Celý rok v záhrade

Obdobie príprav – Január:

Nový záhradkársky rok klepe na dvere, ale vonku to zatiaľ na veľké pestovanie nevyzerá. Musíme sa uspokojiť s prezeraním záhradkárskych časopisov, čítaním odborných kníh a listovaním v katalógoch. Vôbec nie je zlé si dobre premyslieť, čo by sme chceli tento rok v záhrade zmeniť, zlepšiť, upraviť atď. Z rastlín sa zatiaľ môžeme starať o azalky, cyklamény, vianočné hviezdy, primule a ďalšie kvitnúce rastliny, ktoré vyžadujú dostatok svetla, a ak je možné, čo najchladnejšiu miestnosť v byte. V teplej obývačke vám odkvitnú veľmi rýchle.
Tip:môžeme vysievať semená žeruchy siatej na vatu. Približne o týždeň narastú rastlinky, ktoré pozberáme a použijeme v kuchyni.
Záhrada pod perinou:
Snehová perina býva síce z roka na rok tenšia, ale v záhrade ešte v tomto čase veľa práce neurobíme. Pri prechádzke však skontrolujeme, či mráz nevytiahol rastliny zasadené na jeseň, či vetvy ihličnanov a stálozelených listnáčov nie sú príliš zaťažené snehom, alebo či sa niekde v plote neobjavila diera, ktorou by sa do záhrady dostali zajace. V čase, keď je všetko pod snehom, by v záhradke určite niečo pod zub našli a napáchali by nám škody. Je taktiež vhodné obdobie na odrezanie suchých konárov, vypílených starých a chorých stromov a pod.
Tip: kým nemrzne, doplníme vlahu ihličnanom a neopadávajúcim listnáčom. Výpar z ich listov sa nezastaví ani v zime a mohli by uschnúť.
Pichľaví kamaráti:
Kaktusov existuje nepreberné množstvo a niektorémožno pestovať vonku i celoročne. Prevažná väčšina pestovaných druhov však pochádza z polopuští Mexika, kde sa strieda obdobie sucha s obdobím dažďov. Naše zimné mesiace s krátkymi dňami môžu byť vdialenou obdobou mesiacov sucha. To znamená, že by sme kaktusom mali zaistiť úplné sucho od novembra do marca, ale pri teplote 5-10°C. Práve zníženou teplotou kompenzujeme kaktusom nedostatok svetla. Niektorí pestovatelia potrebu chladu riešia tak, že vyberú rastliny z nádob a zabalia ich do novín. Takto pripravené rastliny naskladajú do prenosiek a umiestnia v chladnej pivnici.
Tip: Kontolujeme úväzky drevín vysadených na jeseň, aby sa uvoľnené kmienky nerozodreli o vedenie alebo o koly.
Pestovateľská maturita:
Cyklámenov sú v tomto období plné kvetinárstva. Môžeme si vybrať z mnohých farieb a veľkostí. Atraktívne sú najmä minicyklámeny. Všetky tieto kultiváry sú odvodené od cyklámenu perzkého , ktorý nie je mrazuvzdorný. Väčšia pestovateľov rastlinu po odkvitnutí vyhodí, pretože nevie, ako ju znovu priviesť do kvitnutia. Naviac, jednoduchšie je kúpiť si o rok novú. Starí záhradníci hovorievajú, že komu cyklámen opäť rozkvitne, urobil záhradnícku maturitu. Hľuza cyklámenu si potrebuje po odkvitnutí odpočinúť. Skúste ju aj s nádobou z pálenej hliny od konca mája ponoriť do pôdy pod krík, kde príliš neprší, a vyberte ju až začiatkom októbra.
Tip: Treba pravidelne kontrolovať zazimované rastliny, uskladnené cibule a hľuzy, aby sme predišli šíreniu chorôb.
Záhrada a včely:
Nevyhnutnú a mimoriadne dôležitú úlohu včiel si mnohí pestovatelia a záhradkári začínajú uvedomovať až s ich úbytkom. Každý z nás pozná včelie produkty na čele s medom, ale aj materskú kašičku, včelí vosk atď. Mnohí sú aj poučení o kvalite väčšinou čínskeho medu predávaného v obchodných reťazcoch a nakupujú u „svojho“ včelára. Včely sú však dôležité aj pri opeľovaní väčšiny ovocných drevín. Za malou úrodou jabĺk, hrušiek, či marhúľ môžu byť okrem iného aj včely v nedostatočnom množstve. Postupne ubúda včelárov a vďaka varroáze, vírusovým chorobám a pesticídom ubúdajú aj včelstvá.
Tip: Je najvyšší čas ošeriť broskyne proti kučeravosti. Hneď ako pootvoria púčiky, mohlo by byť už neskoro.

Izbová Záhrada – Február:

Zimné obdobie býva problematické pre väčšinu izbových rastlín. Tropickým druhom síce vyhovujú izbové teploty po celý rok, ale kratšie dni a nedostatok slnka počas zimy rastliny oslabí. Svetlo v miestnosti znižujú aj zaprášené okenné tabule a záclony. Aj prach na listoch zníži príjem svetla. Pozor musíme dávať aj pri vetraní. Mrazivý vzduch prúdiaci na rastlinu ju môže veľmi poškodiť. V tomto období rastliny neprihnojujeme a polievame podľa teploty. Ak sa nám podarí rastlinám teplotu znížiť, môžeme obmedziť aj zálievku. Môžeme to riešiť presunutím rastliny na okno chladnejšej spálne, na chodbu a podobne.
Tip: Február je obdobím, kedy sa odporúča výsev paprík. Vysievame jednotlivo do malých nádob.
Vďačné primulky:
Prvosienky, primulky, alebo kašky – rastliny, s ktormi si spájame jar. Tešíme sa z nich v prírode, v záradke i doma v byte. Šľachtitelia získali odrody, ktoré kvitnú už od novembra, iné naopak až do leta. Môžeme si vybrať z najrôznejších farieb i veľkostí kvetov. Mnohé rastliny, ktorými si robíme radosť počas zimy, môžeme po odkvitnutí počas jarného obdobia vysadiť do záhradky. Citlivé odrody neprežijú, ale väčšinou budeme úspešní.
Tip: Kým je sucho a nemrzne, môžeme na trávnik rozhodiť preosiaty kompost.
Prví poslovia jari:
Zimy sú v posledných rokoch miernejšie. Preto už okolo Vianoc rozkvitajú prvé čemerice, čoskoro potom sa objavujú trochu pokrčené žlté a červené okvetné „pásiky“ hamamelov. Na skalkách rozkvítajú miniatúrne cyklámeny (Cyclamen coum). V tomto období už iste nájdeme i prvé kvety cibuľnatých rastlín, ako sú snežienky, bledule, scily a iné. Horšou stránkou miernych zím je, že prezimujú bez problémov aj všetci škodcovia. Premŕzanie robí dobre aj pôde. Vytvára sa tá správna drobnohrudkovitá štruktúra, kvôli ktorej sa zryté hriadky nechávajú v tzv. hrubej hrude, aby ju mráz krásne spracoval.
Tip: Ak chceme teraz pre záhradku niečo urobiť, môžeme napríklad prehádzať kompost.
Skalkové očakávanie:
Skalky sú obľúbenou súčasťou záhrady. Správne vytvorená skalka je skutočnou ozdobou a dobrý pestovateľ dokáže , že mu na skalke niečo pokvitne po celý rok. Najkrajšia však býva na jar. Najviac skalkových klenotov má obdobie kvitnutia od marca do mája. Na správne vybudovanie skalky je dôležité použiť kameň rovnakého druhu. Kamene neukladáme ako čerešničky na tortu, ale polovica až dve tretiny by mali byť pod povrchom. Už pri usadzovaní kameňov myslíme na rastliny a vytvoríme „vrecká“, ktoré neskôr vysadíme. Zo všetkého najdôležitejšie je zbaviť sa pôdu ničiacich burín, s ktorými by sme neskôr horšie bojovali.
Tip: V priaznivom počasí vysievame do voľnej pôdy mrkvu a petržlen. Výhodné je zakryť výsev bielou netkanou textíliou.

Najvčasnejšie kríky – Marec:

Včasne kvitnúce atraktívne kríky – amamely (Hammamelis) už väčšina pestovateľov pozná. Do príbuzenstva hamamelov však patrí aj ďalší zaujímavý ker – lieskovníček (Corylopsis). Aj tieto kríky ozdobia kvety ešte pred vypučaním listov. Dorastajú do výšky dvoch metrov. Svetložlté kvety sú usporiadané v previsnutých strapcoch. Ich vôňa pipomína vôňu prvosienok. Vysádzame ich na chránené stanovištia. Na zimu radšej spodnú časť rastliny prikryjeme. Aj napriek týmto opatreniam však môžu kríky v tuhých zimách namrznúť. Najčastejšie sa pestujú japonské druhy, lieskovníček málokvetý, ostnatý, čínsky a širokoplátkový.
Tip: Prezimované balkónové rastliny zrežeme, presadíme a krátko po presadení začneme prihnojovať.
Jesienky a Jesienkovce:
Jesienky poznáme ako okrasné cibuľnaté rastliny, ktoré kvitnú na konci leta a na jeseň. V tomto rode by sme však našli aj výnimky, ktoré kvitnú na jar. Blízkym príbuzným jesienok je jesienkovec jarný (Bulbocodium vernum), ktorý pochádza z Álp a Pyrenejí a bol pôvodne zaraďovaný medzi jesienky. Z guľovitej hľuzy vyrastá jeden až sedem kvetov začiatkom marca. Úzke kopijovité listy pučia zároveň s kvetmi alebo tesne po odkvete. Jesienkovec nie je náročný na pestovanie. Vyžaduje dostatok humusu, primerane vlhkú pôdu a radšej slnko než tieň. Prvý rok po výsadbe ho chránime pred mrazom. Hľuzy môžeme vybrať z pôdy po zaschnutí v júni a vysadiť v októbri.
Tip: Nastáva vhodné obdobie na výsadbu drevín s jednoduchými koreňmi.
Krása slív:
Slivy sú mimoriadne bohatá skupina drevín, do ktorej môžeme zaradiť jablone, hrušky, čerešne, marhule, slivky a ďalšie dreviny. Väčšina z nich časom získala samostatné rodové meno, ale príbuznosť je tu zrejmá. Veľmi zaujímavé sú okrasné slivy. U nich nie sú dôležité plody, ale pestujeme ich len pre ich dekoratívne kvety a prípadne pre výrazne sa zafarbujúce listy na jeseň. Najznámejšia je kvitnúca marhuľa japonská – Prunus mume „Beni shidori“. Jej sýto ružové jednoduché kvety vyrastajú priamo na dreve v marci a apríli. Dorastá do výšky 2,5 m a nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky.
Tip: Počas slnečného počasia treba vetrať skleníky, aby nedošlo k prehriatiu rastlín.
Slniečka jarnej záhrady:
Len málo záhradkárov nepozná žiarivo žlto kvitnúci talovín. Okrem výraznej farby kvetu sú preň charakteristické aj byľové listy v praslení. Táto drobná rastlinka pochádza z južnej Európy, Malej Ázie a Afganistanu. Z drobnej tmavohnedej hľúzky vyrastá jedna alebo i niekoľko byliek. Najčastejšie sa pestuje talovín zimný. Taloviny sa v záhradkách ľahko množia samovýsevom. Nepotrebujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Hľúzky vysádzame v septembri a októbri do skupín, v nich najlepšie vyniknú. Aj semená vysievame na jeseň. Rastliny zo semien však kvitnú až štvrtý rok.
Tip: Dôkladne vyhrabeme trávnik, môžeme ho i prerezať, dosypeme nerovnosti a prihnojíme.
Obľúbené narciy:
Narcisy rozkvitajú takmer vo všetkých záhradkách. Botanické druhy pochádzajú zo severnej pologule, predovšetkým z Európy, ale tiež zo severu Afriky a Blízkeho východu, Kaukazu, Číny a Japonska. Odrôd je nepreberné množstvo. Začiatkom tohto storočia bolo evidovaných viac ako 25 000 kultivárov, ktoré sa delia do trinástich skupín, líšiacich sa predovšetkým tvarom kvetu. Okrem bežných bielych a žltých tónov sa na kvetoch narcisov objavuje oranžová, ružová i červená. Výnimkou nie sú ani plnokveté kultivary, ktoré patria do štvrtej skupiny. Príkladom je napríklad kultivar Bridal Crown.
Tip: Dokončíme rez ruží a prihnojíme ich.

Veľkonočný týždeň – Apríl:

V záhradkách sa objavujú prvé kvety a aj svoje obydlia si zdobíme rezanými kvetmi i kvetinami v črepníkoch. V črepníkoch sa objavujú predovšetkým primule a iskerníky. V kvetináčoch sa predávajú narcisy, modrice, nízke jarné kosatce. Vo váze môžu zdobiť vetvičky brezy, forzítie, narcisy a tulipány. Veľkú noc máme spravidlá spojenú s maľovaním kraslíc, pečením barančekov a pletením šibákov. Ak máme korbáč upletený z čerstvých prútikov, môžeme ho v záhrade zapichnúť do zeme.Vŕbové prútiky sa ľahko zakoreňujú a pri troške šťastia sa všetky prútiky ujmú a časom zrastú. Takto nám vznikne nevšedná vŕba so spleteným kmienkom.
Tip: Zostriháme odkvitnuté vetvičky vresov a vresovcov. Získajú tak opäť kompaktný tvar.
Jarné kosatce:
Okrem veľkokvetých záhradných kosatcov sa v záhradkách pestujú drobné, včasne kvitnúce kosatce. Najčastejšie to býva kosatec sieťkovaný, kosatec nízky a niektoré ďaľšie druhy. Na rozdiel od väčšiny kosatcov, majú niektoré v zemi cibuľu, ktorá je utvorená mäsitými šupinami, a nie hľúzu. Spravidlá vyžadujú teplé a slnečné stanovište, výživnú, ale ľahkú a priepustnú pôdu s dostatkom vápnika. Najčastejšie ich pestujeme na skalkách, kde v malých skupinkách krásne vynikú. Sú to pôvabné rastliny, ale niekedy môžu byť s ich pestovaním ťažkosti. Ak sa im nedarí a podzemné časti slabnú, nezostáva nič iné, než ich na ďalší rok vymeniť.
Tip: Je vhodný čas na zakladanie nových trávnikov a dosievanie súčasných.
Japonské javory:
Tieto menšie stromy a kríky patria k veľmi obľúbeným záhradným drevinám. Ich filigránsky tvarované listy v rôznych odtieňoch zelenej, červenej alebo žlte farby sú veľmi atraktívne. Patria sem predvšetkým rôzne kultiváry javora japonského (Acer japonicum) a javora dlaňolistého (Acer Palmatum). Využívajú sa hlavne ako význačné solitérne rastliny. Na zdarný rast potrebujú menej kyslú pôdu a primeranú vlahu. Jemné, čipkovité olistenie potrebuje aj väčšiu vzdušnú vlhosť. S výhodou ich vysádzame napríklad blízko záhradných jazierok. Mladé rastliny je vhodné pred zimou namulčovať.
Tip: Môžeme začať s výsadbou gladiol, georgín, tigríc (Tigrida) a kán (Canna).
Miniatúrne skalky:
Nie každý má to šťastie, aby mal záhradu dostatočne veľkú. Ale aj v malej záhradke možno pestovať veľa zaujímavých rastlín napríklad v nádobách. Ideálne sú dostatočne veľké korytá, misy a pod. Najvhodnejšie na takéto pestovanie sú najrôznejšie skromné skalničky. Majú pomalý rast, znesú prísušok, nepotrebujú prílišné prihnojenie a sú obzvlášť dekoratívne. Okrem sukulentných skalníc, rozchodníkov a lomikameňov sa do nádob hodia aj primule, horce, zvonce a najrôznejšie trávy. Využiť môžeme tiež drobné cibuľnaté rastliny, zakrpatené ihličnany a malé rastové listnáče.
Tip: Začneme s výsevmi uhoriek a tekvíc na záhony. Prípadné poklesy teplôt vyrovnáme bielou netkanou textíliou.

Azalky a rododendrony – Máj :

Rododendrony patria k najvýraznejším šperkom jarných záhrad. Pre neprebernú paletu farieb a tvarov kvetov sú vyhľadávanými okrasnými drevinami do veľkých záhrad, arborét, parkov, ale aj do domácich záhradiek. Ich pestovanie a údržba nie sú zložité, treba však dodržať niektoré zásady. Naplano rastú väčšinou v podraste vysokých stromov. Vyhovuje im preto polotieň a mierne vlhká pôda. Prílišný slnečný úpal im nesvedčí. Azalky a niektoré skupiny rododendrov však znesú viac slnečného svitu. Vyžadujú kyslú (pH 4,1-5,4), veľmi humusovitú a ľahkú pôdu.
Tip: Cibuľnaté ratliny ako tulipány, narcisy, ale aj hyacinty, nenecháme tvoriť semená a ich smenníky po odkvitnutí hneď odlomíme.
Záhradnícke nádoby:
Kvetináče a prenosné nádoby môžu byť z najrôznejšieho materiálu a každý má určitú výhodu. Plastové sú ľahké, trvanlivé, lacné a dobre sa čistia. Nádoby z pálenej hliny sú zasa priedušné. Kamenné korytá a misy majú prírodný vzhľad a neprenášajú slnečnú žiaru, ale manipulácia s nimi je ťažšia. Aj drevené nádoby vyzerajú veľmi pekne, ale horšie je to s ich údržbou a trvácnosťou. Často môžeme vidieť aj nádoby, ktoré si pestovatelia vytvárajú sami. napríklad z kameňov. Vždy je treba zladiť rastlinu a jej veľkosť s príslušnou nádobou, aby v nej neživorila.
Tip: Hneď ako máme za sebou obdobie“ľadových mužov“, môžeme začať s výsadbou teplomilných plodových zelenín.
Sviečky náprstníkov:
Náprstník je krásna a užitočná rastlina, ktorú môžeme využiť v záhonoch okrasných rastlín alebo aj vo voľnejších prírodných záhradách. Sú to výrazné, vzpriamene rastúce rastliny s nevetvenými byľami a kvetmi v koncových strapcoch. Kvety môžu byť vo farbách od bielej cez krémovú, ružovú až po fialovočervenú. Obľúbené sú záhradné veľkokveté kultivary, napríklad Digitalis purpurea „Dwarf Red“. Náprstníky vysievame počas leta a osivo len pitlačíme na povrch pôdy. Klíči na svetle. Vysádzame na slnečné stanovište so suchšou, priepustnou pôdou.
Tip: Otužené letničky už môžu byť trvale na balkóne. Opatrne začneme s letnením i niektorých izbových rastlín.
Májové kvety:
V tomto období už väčšina jarných záhonových kvetín odkvitla alebo dokvitá a tie letné ešte nekvitnú alebo ešte len začínajú. Je to však obdobie kvitnutia srdcoviek (Dicentra spectabilis). Tieto trvalky pestovali už naše prababičky a stále sú krásne a obdivované. Ďalšou rokmi preverenou trvalkou je orlíčok. Pestuje sa množstvo kultivárov lišiacich sa nielen farbou, ale aj tvarom kvetu. Je možné pestovať ich na trvalkových záhonoch i v prírodných voľných záhradách. Do tretice menujme nezábudku. Je to síce dvojročná rastlna, ale na hriadkach sa udržiava samovýsevom, takže sa o ňu príliš starať nemusíme.
Tip: Ostriháme odkvitnuté kvetenstvá magnólií (Magnolia) a ogovánov.

Cesnaky na parádu – Jún

Cesnak nemusí byť len obľúbená zelenina, ale aj vyhľadávaná a okrasná rastlina. Rod cesnak (Allium) je mimoriadne početný. Zahŕňa asi päť stoviek druhov rozšírených v Európe, Ázií, ale tiež v Afrike a Severnej Amerike. Často rastú vo vyšších nadmorských výškach. Niekoľko desiatok druhov sa objavuje aj v našich záhradách. Drobné kvety tvoria podľa druhu ploché, dáždnikovité alebo guľovité okolíky. Sú to prevažne stepné rastliny (okrem cesnaku medvedieho), ktoré vyžadujú priepustnú a suchú pôdu a slnečné miesta. Nemajú veľké nároky a môžeme ich nechať na stanovišti viac rokov. Napríklad cesnak karatovský.
Tip: Po odkvitnutí možno urobiť rez drevitých pivoniek. Kvetné výhonky skrátime o dve očká.
Pán škorček:
Ako je to vlastne so škorcom? Je to naozaj len škodca a jedák čerešní a hroznových bobúľ, alebo môže byť aj užitočný? V každom prípade je to celkom fešák v elegantnom čiernom šate s fialovými a zelenými odleskmi peria. Je o niečo väčší ako drozd. U nás patrí k vtákom čiastočne sťahovavým. Odlietajú v období od septembra do novembra. V Európe patrí k druhom, ktoré ubúdajú. Hneď po vyhniezdení sa živia plodmi. Základom ich potravy je ale živočíšna potrava. Hmyzom a drobnými mäkkýšmi kŕmia rodičia aj svoje mláďatá. Preto sa nehnevajme na škorcov, že si udzobnú aj nejakú tú čerešníčku.
Tip: Na uvoľnené miesta po zaschnutých cibuľnatých rastlinách vysadíme letničky.
Balkónová záhrada:
V tomto období sa pravidelne venujeme balkónovým rastlinám. Nedopustíme, aby trpeli nedostatkom vlahy. S každou druhou zálievkou pridáme aj hnojivo rozpustené vo vode na polievanie, ak sme ich výživu nevyriešili iným spôsobom, napríklad tabletami, tyčinkami, alebo iným postupne sa uvoľňujúcim hnojivom. Kryštalické, dobre rozpustné hnojivá sú pre kvetiny v debničkách a závesných nádobách najlepším riešením. Nezabúdame oberať odkvitnuté kvety, ktoré nepôsobia esteticky. Tvorbou semien sa rastliny vyčerpávajú a skôr prestávajú kvitnúť.
Tip: Malinčiakom ponecháme na bežný meter približne desať výhonov. Slabé a poškodené výhony vyrežeme.
Motýlie krídla:
Krása motýlích krídel je nepopierateľná. Niektoré motýle nás len potešia svojou prítomnosťou na kvetoch, iné žiaľ potrápia aj žravými húsenicami. Mali by sme sa však na svojej záhrade naučiť rozlišovať, ktorá húsenica ktorému krásavcovi patrí, aby to vidlochvosti a pávie očká neodnášali za beláskov. Kto naopak chce do svojej záhrady motýle prilákať, mal by si vysadiť motýli ker. Takto ľudia prezývajú komulu (Buddleja), ktorá je jedným z mála kríkov kvitnúcich v lete. Jeho previsnuté vetvy zakončujú bohaté kvetenstvá drobných kvetov, ktoré pripomínajú orgován. Z tohoto dôvodu pochádza názov letný orgován.
Tip: Začíname rezom živých plotov opadávajúcich listnáčov. Odstraňujeme len konce výhonov.
Rastlinní tučniaci:
Cez leto môžeme pestovať rad druhov rastlín vonku. Patria medzi ne aj kaktusy a ostatné nekaktusové sukulenty. Obzvlášť africkým sukulentom je najlepšie od jari do jesene vonku. Kvetináče môžeme ponoriť do hliny, aby sa ich vnútorný obsah neprehrial. Na rozdiel od kaktusov im však škodí prílišná vlaha v čase letných horúčav. Tieto rastliny rastú hlavne v jarnom období. V letných horúčavách sa ich rast zastavuje. Spolu s kaktusmi ich do skleníka nedávajme, lebo by neprežili. Typickým príkladom afrických sukulentov je zbierka stapélií, čiže smradľaviek.
Tip: Vysievame dvojročné rastliny na ďalší rok – zvončeky, divozely a topoľovku.

Jazierko pre rusalku – Júl

Jazierko si celkom ľahko môžeme vybudovať aj sami. Keď nie pre Rusalku, tak pre lekná a rôznofarebné rybky. Na tento účel sú v predaji špeciálne fólie pre jazierka, ktoré sa ľahko dajú zvariť do jednotlivých tvarov a veľkostí. Dôležitým kritériom je umiestnenie jazierka a tvar. Nedoporučujú sa ostré hrany a zložité záhyby. Po optimálnom vyznačení napríklad záhradnou hadicou, označíme miesto rýľom. Počas výkopových prác treba premýšľať nad rastlinami, ktoré neskôr vysadíme. Od toho sa nakoniec odvíja aj sklon a hĺbka jednotlivých strán. Pod fóliu podsypeme piesok, aby sa nepoškodila.
Tip: Tyčkovým paradajkám pravidelne vylamujeme vedľajšie výhonky a vyväzujeme ich.
Vznešené ľalie:
História intenzívneho šľachtenia ľalií nie je dlhá. Začala sa približne v polovici minulého storočia. Ale aj napriek tomu je sortiment ľalií veľmi bohatý a ich obľuba stúpa každým rokom a to nielen rezaných, ale aj pestovaných v záhradkách a tiež v nádobách. Nepestuje sa len ľalia biela, ale široký sortiment líšiaci sa farbou, výškou a tvarom kvetu. Pri nákupe cibúľ by sme mali vedieť, aké ľalie v záhrade prezimujú a nie sa len riadiť obrázkom na obale. Napríklad odrody zo skupiny orientálok kvitnú nádherne, ale bez skleníka neprezimujú.
Tip: Jahodoviská po zbere prihnojíme odstránime šľahúne a staré a poškodné listy.
Falošné kapary:
Kapucínka veľká je obľúbená a nenáročná letnička. Výborne sa hodí do každej záhradky medzi letničky, k plotom a na zakrytie pôdy. Môžeme ju zasadť do misy, alebo bedničky. Jej puky majú reďkovitú chuť a môžu sa nakladať ako kapary. Kapucínka kvitne od júna do konca vegetačného obdobia. Pomerne veľké semienka môžeme na prelome apríla a mája vysiať priamo do pôdy alebo si predpestovať sadenice. Najlepšie je slnečné miesto s priepustnou pôdou. Nakoniec sa môžeme tešiť na veľké žlté, oranžové alebo aj dvojfarebné kvety s dlhou ostrohou.
Tip: Vysádzame a rozsádzame kosatce.
Spoznajte perlovku:
Cibuľnatých zelenín nie je veľa, ale nie všetky sa bežne pestujú. Okrem cesnaku a cibule kuchynskej sa pestuje aj šalotka a niekedy ešte vytrvalá cibuľa zimná, ktorá sa pestuje najmä kvôli krehkým a jemným listom. Nemali by sme zabúdať ani na cibuľu perlovú, čiže perlovku. Listy pripomínajú miniatúrny pór. V pôde sa tvoria zhluky drobných bielych cibuliek, ktoré sú výborné naložené. Zozbierať ich treba včas (uprostred júla), aby neprerastali. Výsadba na ďalší rok nasleduje skoro po zbere (koncom júla až začiatkom augusta).
Tip: Vodu na polievanie šetríme kyprením povrchu pôdy a nastieľaním.

Cuketové nadelenie – August

Na záhonoch pravidelne zbierame plodovú zeleninu, hlavne uhorky, cukety a patizóny. Príliš dlhé ponechávanie plodov na rastline znižuje nasadenie samičích kvetov, a tým aj celú úrodu. V poslednom období sú obľúbené najmä najrôznejšie tekvicové zeleniny na čele s cuketou. Pritom sa cukety u nás pestujú až od druhej polovice 20. storočia. Môžeme pestovať nielen zelené cukety, ale aj sivozelené, pruhované, žlté aj biele. Väčšinou sú veľmi úrodné. Plody môžu narásť až do dĺžky jedného metra. Najchutnejšie a najkrehkejšie sú mladé plody. Pripravujú sa na najrôznejšie spôsoby.
Tip: Paradajkám odstraňujeme listy napadnuté plesňou a zaštipujeme vrcholky hlavných výhonov.
Vďačné ľaliovky:
Ľaliovky môžu svojimi kvetmi pripomínať ľalie. Najmä moderné odrody sú veľmi atraktívne. Ich kvety vydržia síce len jediný deň, rovnako ako u tých historických, ale množstvom púčikov všetko doženú. Rastliny bývajú nižšie, než bolo kedysi, kvety sú naopak väčšie, majú žiarivé farby, často sú dvojfarebné, alebo plnokveté. Ľaliovka môže zostať na jednom mieste veľmi dlho. Čím menej s rastlinami hýbeme, tým lepšie kvitnú. Sú veľmi skromné. Pôdy sú ideálne hlbšie a bohaté na živiny, stanovištia výslnné. Zamokrené pôdy neznášajú a v tieni kvitnú len málo.
Tip: Zakladáme nové záhony jahôd. S výhodou používame čiernu mulčovaciu textíliu.
Záhrady v nádobách:
K pestovaniu rastlín v nádobách nás vedú rôzne dôvody. Takto pestujeme letničky v debničkách za oknami a na balkónoch, letničky, trvalky i dreviny na terasách, pred vstupmi do domov apod. Vždy by sme však mali vyberať rastliny tak, aby spolu nielen ladili, ale mali tiež rovnaké požiadavky na stanovište, pôdu hnojenie a polievanie. Musíme mať tiež na mysli, že obmedzený priestor rýchlejšie vysychá a korene nemajú kam siahnuť po živiny. S výhodou využívame nádoby samozavlažovacie, ktoré majú zásobník na vodu. Vyrábajú sa nielen debničky, ale aj závesné kvetináče na rozmerné nádoby na väčšie rastliny.
Tip: Priebežne zberáme kvety určené na sušenie.
Paradajky:
Nesporne patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu. Aj v záhradách sa pestujú veľmi často. Niekto rád kríčkové, iný tyčkové, alebo previsnuté, ktoré sa hodia do zavesných nádob a sú dekoratívne množstvom drobných plodov. Okrem červených sa pestujú žlté, oranžové a hnedofialové. Aj vo veľkostiach panuje pestrosť. Od ríbezľových a čerešňových až po úplne obrovské. Paradajkám to pristane v črepníku, ale aj v debničke za oknom. Na takéto pestovanie slúžia balkónové miniparadajky. Radosť nám môže skaziť len pleseň zemiaková, ktorá ich vegetáciu predčasne ukončí.
Tip: Ríbezle a egreše máme dávno pozbierané, je preto čas kríky prerezať.

Spomienky na leto – September

Medzi letničkami a trvalkami je niekoľko druhov vhodných na usušenie. Z letničiek na tieto účely pestujeme psice, slamihy, statice, krásotinky a množstvo iných. Kvety slamihy zberáme polorozkvitnuté, kvety psice naopak naplno rozkvitnuté v poludňajších hodinách. Gypsomilku, čiže „nevestín závoj“, poznáme väčšinou z kvetinárstva, ale je to aj záhonová trvalka. Kvety zberáme v čase plného rozkvetu. Taktiež početné rebríčky zberáme v plnom kvitnutí. Je to ideálna rastlina na „sedliacke aranžmány“. Požlt pripomína bodliak. Kvety sú belavé, žlté, alebo oranžové. Zberáme ich polorozkvitnuté. Najznámejšia je vytrvalá macovka židovská čerešňa.
Tip: Dôkladne zalievame čerstvo vysadené jahodoviská.
Jesenná záhrada:
Aj v tomto období by sme chceli, aby záhrada bohato kvitla. Mnohé letničky už dokvitli alebo dokvitajú, a tiež i rad trvaliek má už najlepšie časy za sebou. Ak sme nemysleli na jeseň už skôr, lepšie to nebude. V tomto období krásne kvitnú georgíny, začínajú chryzantény a samozrejme početné druhy a kultivary astier (Aster). Na skalke rozkvitá jesenný horec drsný (Gentiana scabra), alebo horec ozdobný (G. sino – ornata). Veľmi pekne vyzerajú tiež jesenné cyklámeny a jesienky. Na trvalkových záhonoch i v nádobách môže zdobiť záhradu niektorý z kultivarov vysokých rozchodníkov.
Tip: Opäť sa začína obdobie, kedy môžeme začať vysievať trávniky.
Vínna réva v záhradke:
Pestovanie vínnej révy nie je výsadou len záhradkárov, ktorí majú záhradku na najteplejších miestach republiky. Stále viac sa réva rozširuje do vyšších polôh. Vždy treba vyberať južné expozície a chránené stanovištia. Taktiež sa nedá všade pestovať každá odroda. Predovšetkým budeme voliť odrody stolové, nie muštové. Vo vyšších polohách by mali byť skoršie, aby včas dozreli. Je nutné dobre pripraviť pôdu. Vykopať veľkú jamu aspoň 80 cm hlbokú a vyplniť ju kvalitným substrátom. Kto nemá vhodné podmienky v záhrade a révy sa nechce vzdať, môže ju skúsiť pestovať v skleníku.
Tip: Trvalky a balkónové rastliny, ktoré necháme prezimovať, už neprihnojujeme. Ich pletivo musí dobre vyzrieť.
Farebné liany:
Ploty, balkóny, múriky a ďalšie opory môžu ozdobiť najrôznejšie liany. Predovšetkým popínavých letničiek je dosť široký sortiment. Ku klasike patria hrachory voňavé v niekoľkých farbách. Obľúbené sú povojníky, kde k modrej pribudla biela, červená a hnedá farba. Žiarivo žlté sú naopak „čiernooké Zuzany“, čiže tunberie. K menej bežným patrí vilec (Cobaea), ktorého zvončekovité kvety sú modrofialové, alebo krémové. Môže dorastať až do dĺžky viac ako 5 m. K menej obvyklým popínavým letničkám patrí efektná Mina Lobata. Má trojlaločné listy a bohato kvitnúce strapce červenožltých kvetov.
Tip: Letnené izbové rastliny včas premiestnime späť do bytu. Predtým ich skontrolujeme a prípadne ošetríme proti škodcom.
Oriešky pre popolušku:
Najväčším svetovým producentom lieskových orieškov je síce Turecko, ale lieska je aj našou domácou drevinou a pestuje sa v mnohých záhradách. K najpestovanejším patria tri odrody: Hallská obrovská, Lombardská biela a Webbova. Kríky Hallskej rastú bujne. Plody sú vajcovité až kužeľovité s mierne pretiahnutou špičkou. Dozrievajú koncom septembra až začiatkom októbra. Lombardská rastie slabšie a plody sú uzavreté v pančuške. Dozrievajú v polovici septembra a hodí sa do teplejších lokalít. Webbova má plody sústredené v chumáčikoch. K okrasným patrí odroda „Contorta“, ktorá má skrútené vetvy.
Tip: Začíname so zberom gladiol.

Hry s farbami – Október

Pestovanie zeleniny sa dostáva do roviny zábavy a radosti z pestovania a z výsledkov nášho snaženia. Šľachtitelia sa usilujú, aby nám práve pestovanie zeleniny urobili čo možno najzabávanejšie a najzaujímavejšie. Môžeme si vypestovať niekoľko farebný karfiol, pruhované, žlté, oranžové alebo fialové paradajky, hnedé alebo fialové papriky, biele baklažány, žlté patizóny ap. O šalátoch ani nehovoriac. Tu je farebná i tvarová rozmanitosť veľmi bohatá. Hry s farbami sa nevyhli ani mrkvám. Spomeňme aspoň oranžové, žlté, biele a červené kultivary
Tip: Obdobie výsadby väčšiny ovocných drevín.
Neobvyklé plody:
Do našich záhrad neustále prenikajú neobvyklé exotické rastliny. Niekedy to býva zo zvedavosti alebo zo záujmu vyskúšať niečo nové a niekedy chceme len predbehnúť suseda.

Kvet

pre Teba

Donášková služba