E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (39%)
39%

»jeden krát za mesiac (22%)
22%

»týždenne (22%)
22%

»denne (17%)
17%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (27%)
27%

»Kvety izbové (21%)
21%

»Kvety rezané (18%)
18%

»Kvety záhradné (18%)
18%

»Fórum / diskuzia (15%)
15%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (34%)
34%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (21%)
21%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (49%)
49%

»Nie (napíšte dôvod) (27%)
27%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (24%)
24%


Jeseň v záhradke

Anglický trávnik v našich podmienkách.


Každý si pod pojmom anglický trávnik predstavíme niečo iné. Niekto zelenú trávnatú plochu pred palácom, iný zasa nádherný park, na ktorý je zakázané vôbec vstúpiť, alebo krásny koberec vo svojej vlastnej záhrade. A práve teraz na jeseň je ten správny čas sa o ten krásny koberec aj odborne postarať a ak ho náhodou ešte nemáte, tak využite ešte toto krásne slnečné a teplé počasie a zelený koberec založte práve teraz.

Siatie a následná údržba trávnika:

 • od Septembra až do konca Októbra je ten správny čas na založenie nového a kvalitného trávnika
 • hornú, čiže základnú vrstvu zeminy si pripravíme v minimálnej hĺbke 20 cm
 • veľmi hustú a tvrdú hlinitú pôdu je dobré prevzdušniť pridaním cca 2m3 piesku na 1m2 pôdy
 • do takto upravenej piesočnatej pôdy zapracujeme 7-9 l najlepšie domáceho kompostu na m2
 • ďalšou vrstvou je trávnatá zemina, ktorú do pôdy pridáme v pomere asi 10l na m2 a nakypryme ju
 • takto nakyprená zemina je pripravená na odpočínok 7-14 dní
 • po krátkej prestávke sa k práci opäť vrátime
 • pripravenú plochu urovnáme a vyhladíme záhradným náradím skoro do roviny, samozrejme podľa terénu
  najlepšie záhradným válcom. Taktiež budeme potrebovať rýľ, hrable, sypač, hadicu s rozprašovačom, vertikulátor, sekačku a nožnice na nedostupné miesta
 • pristúpme k samotnému siatiu osiva. Na túto prácu si naozaj vyberte deň, kedy bude bezvetrie a prácu vám uľahčí siač, alebo sypač, ktorým docielite rovnomerné siatie. Vhodne zvolené osivo urobí váš trávnik odolnejším proti záťaží ako tie, ktoré sú bežne zasiate odrodami pre ihriská, parky a sú o niečo lacnejšie. Dôležité je preto vybrať osivo do parku iné, než osivo do záhrady. Takmer každý chce mať trávnik dlho zelený a hustý, preto je vhodné vybrať špeciálne namiešanú zmes, ktorá zabezpečí, aby bol trávnik hustejší a na pohľad mohutnejší.
 • aby sme dosiahli rovnomerné siatie, osivo zmiešajte s pieskom, alebo kvalitnou hlinou v pomere 1:1. Osivo si rozdeľte na polovicu a osejte pôdu pozdĺžne a potom priečne. Pre osiatie použite sypač
 • napokon pôdu výdatne zalejeme, ale pozor nie prúdom vody (ako to bolo vidieť v našom meste), stačí pokropiť jemným rozprašovacím prúdom vody, aby nevznikali kaluže a ani potôčiky vody
 • a opäť krátka prestávka. Podľa počasia začnú po 7.-14. dňoch klíčiť prvé steblá trávičky. Pri suchom počasí je potrebné trávnik pravidelne zalievať ráno a večer. Na konci sezóny je nutné závlahový systém zazimovať. Ak sa nočné teploty blížia k bodu mrazu je potrebné vypustiť všetku vodu a zazimovať tak, že kompresorom ju vytlačíme a ventily necháme pootvorené
 • prvé kosenie trávnika začneme pri výške stebiel cca 7-9 cm a skrátime ich na cca 3-5 cm. Prvých niekoľko týždňov sekáme trávnik jeden krát týždenne, kým nezhustne a nespevnie
 • trávnik na bežné užívanie uchovajte na slnečných miestach vo výške cca 2-4 cm a v tieni cca 6 cm

Príprava vegetácie na jeseň pred zimou (stromy a trávnik).


Keďže sa príroda mení, čo sa týka aj záhrad, majme na pamäti niekoľko rád:

 1. Kosenie trávnika. Ak je vonku pekné počasie, teda trávnik rastie, je treba ho pokosiť aj v novembri. Dbajte na to, aby sneh nepadol do hustej trávy ato preto, ako ešte budeme ďalej písať, že vysoká tráva je ideálna pre rôzné hubové choroby.
 2. Odstránenie lístia a suchej trávy. Z trávnika vyhrabte všetko lístie, ktoré ho vo vyššej vrstve dusí. Zarezaním okrajov trávnika prestane rásť a jeho okraj bude pekný až do jari. Ďaľšou nie menej dôležitou prácou je odstránenie suchej a plstanatej časti trávy, ktorá sa nachádza takmer pri zemi a je šíriteľom hubovitých chorôb.
 3. Prerezanie trávnika. Ak je trávnik hustý, je vhodné ho prerezať a to práve na jeseň, pretože prichádza obdobie s vysokou vlhkosťou ako sú rána s rosou a následne teplé dni.
 4. Prihnojovanie trávnika. Ak je aj na jeseň pekné počasie, prihnojte trávnik ešte s vyšším obsahom dusíka, aby bola tráva čo najviac svetlo zelená. Až v druhej polovici októbra použite hnojivo s nižším obsahom dusíka a svyšším obsahom draslíka. Trávnik tak lepšie prezimuje a stane sa odolnejší voči dosť nepriaznivým poveternostným podmienkam počas celej zimy.
 5. Zalievanie trávnika. Ako všetko ostatné, čo nám v záhrade rastie, treba aj trávnik pravidelne zalievať a to pri suchom počasí ľ-š krát týždenne. Pri chladnom počasí ráno a teplom v priebehu dňa, stačí zalievať 1-2 krát týždenne a pri sychravom počasí polievanie ukončíme.

Drevinové porasty:

 • Príprava na prezimovanie. V neskoršom jesennom období je dôležité začať s prípravou drevín na zimu a to tak, že odrežeme všetko, čo tam nepatrí. Polámané, suché a inak poškodené konáre zbytočne nenechávame na drevinách. Háklivejšie rastliny na zimu a mráz prisypeme hlinou a zakryjeme čečinou. Taktiež dokončíme aj výsadbu cibuľovín a dvojročiek. Jeseň je vhodná aj na výsadbu nových drevín, ktorých korene sa do jari dôkladne zakorenia.
 • Vytrhanie buriny. Aby záhony ostali pekné a čisté až do jari, odstránime burinu a vyčistíme ich tak pred zimou. Burina v zime nerastie. napadané lístie pravidelne odhrabávajte aj zo záhonov. Prerýľovanie záhonov nám pôdu prevzdušní a pripraví na výsadbu letničiek, alebo trávnika. Viac ako inokedy, práve v jesennom období je dôležité aplikovať preventívny postrek proti hubovitým chorobám a škodcom.
 • Živé ploty. Podľa počasia až do polovice októbra upravíme aj živé ploty, aby sa rany po reze stihli zaceliť do prvých mrazov. Pochopiteľne, pred príchodom zimy nerobíme žiadne veľké zásahy do drevín.
 • Prihnojovanie. Najvhodnejším hnojivom pre dreviny je draselné, po ktorom dokonalejšie vyzrejú a vytvrdnú nové výhony, ktoré potrebujete ako "pletivo". Tým aj dreviny lepšie prezimujú.