E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (39%)
39%

»jeden krát za mesiac (22%)
22%

»týždenne (22%)
22%

»denne (17%)
17%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (27%)
27%

»Kvety izbové (21%)
21%

»Kvety rezané (18%)
18%

»Kvety záhradné (18%)
18%

»Fórum / diskuzia (15%)
15%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (34%)
34%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (21%)
21%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (49%)
49%

»Nie (napíšte dôvod) (27%)
27%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (24%)
24%


Jar v záhradke: siatie a sadenie

Apríl v záhrade:

Premeňte svoj balkón na kvetinový záhon.
Pri výbere rastlín na terasy a balkóny treba rozlišovať letničky, trvalky a dreviny.

Výber letničiek a trvaliek, informácie o ich raste, vhodnej pôde a substrátoch či starostlivosť o ne, to sú najčastejšie otázky naších zákazníkov v kvetinárstve už od marca a ž do mája. U nás si asi 75 percent ľudí si vyberá muškáty, iní dávajú prednosť ďaľším farebným kombináciám - teda kombinácii hlavne ťahavých druhov rastlín

Pri výbere rastlín na terasy a balkóny je dôležitý rozdiel medzi trvalkami a letničkami. Hoci väčšina trvaliek a skalničiek pred zimou zanikne, na jar zasa vyrastú. Majú však len obmedzenú dobu kvitnutia - zväčša počas jari, leta, neskorého leta alebo skorej jesene. Kvitnutie trvaliek závisí od druhu rastliny. Niektoré druhy kvitnú dlhší čas, iné len dva-tri týždne na jar a v lete. Okrasná časť balkóna ostáva len zelená časť rastliny.

Naopak letničky kvitnú celé leto - od skorej jari do neskorej jesene. Ide však o jednoročné rastliny, každý rok ich teda sadíme znova. Niektoré letničky kvitnú cez leto s malými prestávkami, iné "nahadzujú" nové puky kvetov počas celého leta až do prvých mrazov.

Pri výbere kvetov na balkóny a terasy treba v prvom rade vychádzať zo svetovej strany, na ktorú sú orientované. Väčšina letničiek má rada slnko, vodu a vyžadujú hnojenie. Ich kvitnutie treba počas celého leta podporovať dostatočným prísunom živín. Na východné strany umiestňujeme letničky, ktoré milujú dostatok svetla - napr. netýkavky, fuchsie, begónie.

Na severnej strane odporúča skôr výsadbu trvalkami a nízkymi drevinami, pretože výber vhodných letničiek je v tomto prípade obmedzený. Výber letničiek by mal zohľadňovať aj skutočnosť, že počas sezóny sú vystavené extrémnym teplotám, nárazovému vetru a dažďu. Niektoré rastliny si vyžadujú slnko, iným zasa priame slnečné žiarenie škodí. V tieni môžu pekne rásť, ale nebudú kvitnúť. Na balkóne alebo terase je optimálna aj kombinácia trvaliek a letničiek.

Pri kúpe letničiek je potrebné zvažovať aj to, do akej nádoby chceme rastliny umiestniť. Nádoba musí byť priestranná a pevná. Pri pestovaní letničiek sa najčastejšie používajú plastové, drevené, terakotové a hlinené nádoby. Plastové sú menej estetické, ale dlhšie zadržiavajú vodu. Hlinené a terakotové sú pórovité a obojstranne prepúšťajú vlhkosť, drevené majú kratšiu trvanlivosť.

Podľa zvoleného typu letničiek volíme aj špeciálny substrát. Na dno nádoby najskôr do výšky dvoch-piatich centimetrov navŕšime drenážnu vrstvu, napr. štrk, na ktorú umiestnime substrát. Jednotlivé rastliny v závislosti od konkrétnych druhov sadíme vo vzdialenosti 15-20 cm. Substrát by mal siahať približne dva cm pod horný okraj nádoby. Po zasadení rastliny ho dobre utlačíme, zalejeme, na jeden dva dni odložíme do tieňa a až potom zasadenú rastlinu inštalujeme na zvolené miesto.

O načasovaní sadenia rastlín na balkóny a terasy rozhoduje najmä počasie. Letničky sa sadia v čase, keď už nie sú chladné jarné noci, pretože niektoré z nich sú na takéto výkyvy teplôt háklivé. Rastlina počas takejto noci síce nezmrzne, ale namrzne a cez sezónu bude živoriť a kvetov sa od nej nedočkáme. V tomto prípade jej nepomôže ani hnojenie, ani presádzanie. Trvalky, ktoré prečkali na balkóne zimu, sa prebudia samy a začnú rásť. Týmto nám dávajú signál, že jar sa naplno začala. Prvé letničky môžeme sadiť od polovice apríla, aj keď to vždy závisí od počasia.