E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (39%)
39%

»jeden krát za mesiac (22%)
22%

»týždenne (22%)
22%

»denne (17%)
17%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (27%)
27%

»Kvety izbové (21%)
21%

»Kvety rezané (18%)
18%

»Kvety záhradné (18%)
18%

»Fórum / diskuzia (15%)
15%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (34%)
34%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (21%)
21%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (49%)
49%

»Nie (napíšte dôvod) (27%)
27%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (24%)
24%


História pitia kávy

Coffee, café, koffie:


vstávanie si bez nej už ani nevieme predstaviť a počas dňa si často doprajeme ďaľšie dve šálky. Pre Turkov je černochom, ktorý zaháňa sen a Arabi ju nazývajú gahwa. "Závislosť" od kávy je príjemná. Honoré de Balzac dokázal vypiť až 60 šálok kávy denne. Horúci nápoj zo semien kávovníka je typický svojou silnou arómou a čiernou farbou. Káva sa po rope stala druhým najväčším svetovým obchodným artiklom.
Prví kávičkári:
Vyznie to paradoxne, ale kávu objavili pre ľudstvo kozy. Aspoň tak to hovorí legenda. Pastier kôz Kaldi strážil svoje zvieratá v horách Jemenu a všimol si, že neobyčajne ožijú, keď poobhrýzajú červené bobule neznámeho vždy zeleného kríka.
Aj keď za pravlasť kávy sa považuje etiópska provincia Kaffa, v pestovaní kávovníkov má prvenstvo Arabský poloostrov. Neskôr sa už natoľko rozšírila a stala populárnou, že nedať kávu svojej žene v Turecku bol zákonný dôvod na rozvod.
Na druhej strane sa traduje, že bola zakázaná a kaviarne v Mekke sa považovali za liahne politického voľnomyšlienkárstva. Pristihnutým previnilcom vraj vytrhávali jazyk.
Do Európy sa dostala v 17. storočí. Johann Sebastian Bach dokonca uviedol svoju slávnu Kávovú kantánu práve v jednej z viedenských kaviarní. V roku 1714 vznikla prvá kaviareň aj v Prahe.
Káva je už viac ako desať rokov najpopulárnejším nápojom na svete a každý rok sa jej vypije vyše 400 miliárd šálok.
Čo sa deje na plantážach?
Kávovníky sa pestujú okolo rovníka, kde majú najoptimálnejšie klimatické podmienky. Zber kávy je až dodnes ručnou prácou a trvá tri až štyri mesiace. Na juh od rovníka sa začína v jarných mesiacoch, na severe naopak, až v septembri. Plody kávovníka pripomínajú skôr naše čerešne, než "aromatický prášok", ktorý každé ráno nasypeme do kávovaru. Základom každého spracovania kávy je oddelenie semien od dužiny. Kávové bôby sa triedia v nádržiach s vodou, čím sa semená nepoškodia, alebo sa sušia a semeno od dužiny oddelí až lúpačka. Získané zelené zrná sa čistia, triedia podľa veľkosti a odvážajú do pražiarni.
Poznáme dva základné druhy kávy: Kávovník arabský - Coffea arabica a Kávovník Canephora - robusta. Arabica je v porovnaní s robustou kvalitnejšia, jej pestovanie je náročnejšie a rastie v nadmorskej výške 900 - 2000 m. Zrnká robusty sú menšie, obsahujú viac kofeínu a vyznačujú sa vysokou trpkosťou.
Kávu celkovo pestuje asi 50 krajín, ale najväčšími producentmi sú Brazília, Vietnam a Kolumbia. Brazília pritom tvorí až tretinu všetkej produkcie.
Zdravý kofeín?
Aj vám sa zdá, že každá šálka kávy vám zostruje zrak a urýchľuje tok myšlienok? Hoci sa názory lekárov na kofeín rôznia, dve šálky tohto moku denne majú na ľudský organizmus skutočne priaznivé účinky. Káva priaznivo pôsobí na fungovanie pečene, je prevenciou pred cukrovkou a zároveň príjemným dopingom. Ale len do chvíle, kým ju nepijete nalačno a vo veľkom množstve. Rituál pitia kávy po výdatnom obede si však môžete ponechať. Nielen, že vám ulahodí na duši, ale zásobuje organizmus aj "hormónom šťastia" - sérotoninom.
Naša kávová kultúra sa skladá zväčša z lacnejších zalievaných káv, či tmavých nápojov z automatov. Na ceste do práce si často doprajeme len akúsi "kávu na počkanie", nad ktorou by Talian so svojím pressom iba krútil hlavou. Káva by však mala voňať a chutiť ako nahorklé čokoládové mlieko. Venujme jej teda chvíle oddychu a vyberajme si skutočnú kvalitu.
Táto čierna "Dáma" si to predsa zaslúži.

Káva

Pozitívne účinky kávy
Pokiaľ si radi vypijete šálku kávy pri čítaní novín, nemusíte s tým prestať. Ukazuje sa totiž, že pitie kávy má na väčšinu ľudí viac pozitívnych ako negatívnych účinkov.

Donedávna sa káva spájala so vznikom srdcových ochorení, osteoporózy, neplodnosti a rakoviny pankreasu. Súčasné výskumy preukázali, že pokiaľ pijete kávu, znižuje sa u vás riziko vzniku cukrovky typu 2, srdcových ochorení, astmy, žlčových kameňov, Parkinsonovej choroby, rakoviny pečene a hrubého čreva. Káva súčasne povzbudzuje organizmus k vyššej výkonnosti.

Potvrdenie prínosu kávy pre zdravie priniesli najmä štúdie o cukrovke. V správe, ktorá zhrnula údaje z deviatich veľkých štúdií, sa uvádza, že u ľudí, ktorí pili 4 - 6 šálok kávy denne sa znížilo riziko vzniku cukrovky typu 2 o 28 % v porovnaní s tými, ktorí pili o dve šálky menej. Viac ako šesť šálok denne znížilo toto riziko o 35 %.

Napriek obavám z minulosti, že káva môže poškodzovať srdce, štúdie nepreukázali žiadne spojenie so srdcovými ochoreniami. Naopak, jedna zo štúdií vykonaná medzi 41 836 zdravými ženami vo veku 55 až 69 rokov zistila, že jedna až šesť šálok kávy denne (s kofeínom i bezkofeínovej) znižuje riziko úmrtí na srdcové ochorenia. Najúčinnejší ochranný účinok má 4 až 6 šálok denne.

Niekoľko štúdií preukázalo spojenie pravidelného pitia kávy s ochranou proti Parkinsonovej chorobe. Štúdie potvrdili, že u mužov s vyšším denným príjmom kofeínu sa znížilo riziko vzniku choroby o 48 % a u žien, u ktorých bola denná dávka kávy 4 - 6 šálok kávy sa toto riziko znížilo o 50 %.

Káva má tiež pozitívne účinky pri ochrane pečene pred účinkami alkoholu a toxínov. V analýze výsledkov z deviatich výskumov na 240 000 osobách s a bez histórie cirhózy v rodine sa uvádza, že riziko vzniku rakoviny pečene sa znížilo o 43 %pri dvoch šálkach kávy denne.

Dve šálky kávy denne zvyšujú výkonnosť pri fyzických aktivitách, napr. behu a bicyklovaní. Káva tiež podporuje mozgovú činnosť, najmä ak je jej príjem rozložený počas celého dňa.

Priaznivé účinky kávy sa spájajú s antioxidantmi, ktorých efektívnosť sa zvyšuje pražením. Predpokladá sa, že antioxidanty v káve tlmia zápalové procesy v tele a zlepšujú využívanie inzulínu - hormónu na znižovanie hladiny cukru v krvi. Káva tiež obsahuje horčík, minerál, ktorý ovplyvňuje hladinu cukru. Pozitívne účinky má aj kofeín, ktorý pomáha pri liečbe príznakov astmy, podporuje fyzickú výkonnosť a mentálnu bdelosť. Ochranné účinky kávy proti vzniku žlčníkových kameňov a Parkinsonovej choroby sa tiež pripisujú kofeínu.

Pravidelné pitie kávy však nemusí byť vhodné pre každého. Nadmerné množstvo kofeínu môže zvyšovať krvný tlak a tep srdca, čo nie je želaným účinkom u osôb so srdcovými ochoreniami. U žien v menopauze, ktoré nemajú dostatočný príjem vápnika, konzumácia 450 miligramov kofeínu denne (asi tri šálky) môže zapríčiniť rednutie kostí. Vysoký príjem kofeínu počas tehotenstva môže tiež zvýšiť riziko potratu.

Kofeín je stimulujúcou látkou, ktorá je mierne návyková. Pokiaľ pijete kávu pravidelne, vynechanie dennej dávky môže spôsobiť zažívacie problémy, bolesť svalov, hlavy, podráždenosť a dokonca miernu depresiu.

Bežná šálka kávy obsahuje asi 100 mg kofeínu. Výskumy potvrdili, že zdraví ľudia sa nemusia obávať negatívnych účinkov kávy, pokiaľ ich denná dávka kofeínu nepresiahne 450 mg. Tehotným ženám sa neodporúča viac ako 300 mg kofeínu denne, niektorí odborníci toto množstvo obmedzujú až na 200 mg. Ďalšími obmedzujúcimi faktormi pitia kávy môže byť vysoký krvný tlak, nespavosť a osteoporóza.