E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (40%)
40%

»jeden krát za mesiac (23%)
23%

»týždenne (22%)
22%

»denne (15%)
15%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (28%)
28%

»Kvety izbové (22%)
22%

»Kvety rezané (19%)
19%

»Kvety záhradné (17%)
17%

»Fórum / diskuzia (14%)
14%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (35%)
35%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (20%)
20%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (53%)
53%

»Nie (napíšte dôvod) (25%)
25%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (22%)
22%


Chryzantémy

História Chryzantém

Pochádzajú z Číny, kde boli známe už 500 rokov pred naším letopočtom, ale ich názov má grécky pôvod a znamená zlatá kvetina. Z Číny sa dostali do Japonska a v roku 797 sa stali súčasťou erbu japonského cisára.
Dodnes kvet so 16 lúčmi (Chryzantéma) zdobí štátny znak aj cisársky trón.
V Európe sa objavili až v 18. storočí. Vyšľachtených je niekoľko desiatok druhov farieb. zdroj A&Z IRIS s.r.o.

Chryzantéma - kvetina mnohých variácií.
Chryzantémy nie sú obdivované len pre množstvo kultivarov a širokú ponuku farieb, každý jednotlivý kvet má svoje kúzlo. Ako rezané kvetiny si obľubu získali po roku 1960. Pôvodné typické smútočné využitie sa vďaka neskutočnej rozmanitosti zmenilo a dnes využívame chryzantémy v mnohých kyticiach, či dekoráciach. Na trhu ich nájdeme po celý rok a u nás, v našom kvetinárstve sa stali po ružiach a mini karafiátoch treťou najobľúbenejšou kvetinou.
A nenájdeme ich len vo floristike. Na ďalekom východe používajú kvety Chryzantém na produkciu sladkého čaju nazývaného Jú Hu Chá. Ten má údajne chladiaci efekt, čo padne vhod predovšetkým v sparných letných dňoch. Využíva sa v čínskom ľudovom liečiteľstve na zníženie teplôt a na celkové zotavenie z chrípky. Zelené listy Chrysanthemum coronarium sú tu zasa tradične využívané ako listová zelenina, či ako obľúbená pochúťka - smažené s cesnakom a zázvorom. Ale pozor! - Chryzantémy, ktoré poznáme my, sú určené predovšetkým na zdobenie našich príbytkov.
Chryzantémy sa uplatnia v sieti priateľstva a vzájomných vzťahov, využijeme ich pri výzdobe interiérov, či dôvtipného doplnenia šiat. Skrátka, môžu nás sprevádzať na každom kroku. Veď nakoniec, navštívte nás a posúďte sami.