E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (39%)
39%

»jeden krát za mesiac (22%)
22%

»týždenne (22%)
22%

»denne (17%)
17%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (27%)
27%

»Kvety izbové (21%)
21%

»Kvety rezané (18%)
18%

»Kvety záhradné (18%)
18%

»Fórum / diskuzia (15%)
15%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (34%)
34%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (21%)
21%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (49%)
49%

»Nie (napíšte dôvod) (27%)
27%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (24%)
24%


Ako si správne uvariť kávu

Ako si správne uvariť kávu:

Pochutnajte si na skvelej káve a pri jej príprave dodržujte niekoľko zásad. Čím dlhšie káva nateká, tým viac kofeínu sa do šálky dostane. Ak si doprajete viac vody, aby bola káva jemnejšia, docielíte pravý opak. Do šálky sa vám dostane spálený kofeín. Káva bude tak oveľa silnejšia. Podľa pravidiel špecialistov na kávu je vhodné ku klasickému espressu podať aj kalich horúcej vody.
Na prípravu dobrej a kvalitnej kávy nepotrebujeme zrovna špičkový prístroj. Postačí obyčajný kávovár, ale dôraz klaďte na prípravu. Na jednu porciu gurmánskej kávy použijeme zhruba 8,5g kávy. Káva má tak bohatšiu chuť, penu i štrukturovanejšie telo. Z nej následne pripravíme maximálne 30ml nápoja.
Takéto množstvo neobsahuje veľa kofeínu, chutí síce nahorklo (podľa druhu kávy), ale za tak krátky ča sa nestihne vylúhovať.
Káva so spáleným kofeínom vznikne ak necháme kávu dlhšie natekať a má tmavo čiernu farbu.
Správne pripravené espresso je hnedistej farby a pena vydrži dlho.
Šálky: malá šálka - obsah 75ml, vhodná na prípravu malého espressa
stredná šálka - obsah 120ml, vhodná na prípravu veľkého espressa, alebo longa
veľká šálka - obsah 160ml, vhodná na kapučíno, alebo dvojité espreso

K čistej káve podávame pohár (1dcl) vody (minerálka, sóda, najlepšie čistá voda) na vyrovnanie PH v ústach. Pije sa pred konzumáciou kávy. Pitím vody po káve dávame najavo, že káva je príliš horká, alebo nám nechutí.
Alžírska káva: je zdobená lahodnou šľahačkou a prelejeme ju vaječným krémom, ktorý pomaly preteká na dno šálky.
Americano: do veľkej šálky asi v dvoch tretinách nalejeme horúcu vodu a pridáme dve klasick espressá. Chuťovo už nebude ako klasické espresso a ani pena nebude taká jemná a tak sfarbená pre veľké množstvo vody.
Café late: doslovne káva a mlieko. Kávu pridáme do speneného mlieka, ktoré nesmie byť veľmi horúce, ale len zohriate. Pravé café late dosiahneme, ak oboje zmiešame dokopy.
Írska káva: káva zmiešaná s trstinovým cukrom a írskou whisky, zjemnená smotanou.
Kapučíno: 1/3 šálky klasického espressa s teplou mliečnou penou 2/3. Penu nedochucujte škoricou, pretože prerazí chuť kávy. Vhodné je horké práškové kakao.
Macchiato: espresso s mliekom, ktoré má dve kategórie: teplé a studené. Do 1/2 šálky nalejeme espresso a následne pridáme teplé, alebo studené mlieko.
Pri objednáni kávy s mliekom, obsluha vám musí mlieko priniesť samostatne.
Ristretto: prvý kávový výluh z kávováru. Ide o najsilnejší druh kávy, ktorý sa pije väčšinou ráno na povzbudenie. Minimálne množstvo kofeínu, ale najvýraznejšia chuť. Jedná sa o 15ml nápoj z 1/3 najmenšej šálky.

Ako speníme mlieko na kapučíno: najvhodnejšie na prípravu je plnotučné mlieko chladené. Nádobu s obsahom 3dcl naplníme do polovice. Ak dáme menej mlieka, prehreje sa, ak dáme viac, vykypí a pena sa rýchlo stratí. Ak vás začne páliť dlaň, mlieko je správne napenené. Napokon nádobou zľahka poklepeme po stole, aby sa vzniklé bublinky v mlieku rozbili. Jemnými pohybmi penu roztočíme a možeme použiť na prípravu kávy